اجاره قالب سقف وافل

در سالهای اخیر استفاده از سقفهای وافل با اقبال جامعه مهندسی عمران مواجه شده است. سقف وافل در رده دالهای بتنی طبقه بندی شده و می تواند مزیتهایی را نسبت به انواع دیگر سقف ها ایجاد کند. یکی از الزامات اجرای سقف های وافل، تهیه قالب های وافل است. از آنجایی که خرید قالب های وافل هزینه های زیادی را به پیمانکاران تحمیل می کند، اجاره قالب سقف وافل در دستور کار این افراد قرار می گیرد. متناسب با ضخامت سقف در نقشه ها، اجاره قالب وافل با ارتفاع 18 تا 40 سانتی متری انجام می شود.

اگر شما هم به دنبال اجاره قالب سقف وافل (کرایه قالب وافل) هستید، توصیه می شود با خواندن این متن بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

  سقف وافل چیست؟

 

سقف وافل اصطلاحا به رده ای از دالها اطلاق می شود که دال بتنی با تیرچه های بتنی متعامد بر هم تقویت شده است. این تیرچه های بتنی متعامد به صورت درجا اجرا شده و از قالبهای موقت برای این منظور بهره برده می شود. برای این منظور نخست، کف بندی انجام شده و قالب های وافل جایگذاری می گردند. با قراردهی میلگردها و بتن ریزی عملیات اجرای سقف پایان می یابد. پس از چند روز، قالب برداری وافل انجام می گردد.

خرید و یا “اجاره قالب وافل” دو گزینه پیش روی پیمانکاران سقف وافل است. تصمیم گیری در این خصوص وضعیت اقتصادی پروژه، متراژ، ضخامت وافل و … صورت می پذیرد.

 

خرید قالب وافل یا اجاره قالب وافل – کدام گزینه برای پیمانکار بهتر است؟

 

ساخت قالب وافل عموما از تزریق متریال پلی اتیلنی یا پلی پروپیلن به صورت دایکست انجام می گردد. دایکست امکان تولید قطعات با استحکام بالا را فراهم می کند. ساخت قالب تزریق دایکست با هزینه های زیادی همراه است. از سوی دیگر عمر مفید این قالب ها محدود است. از سوی دیگر، مواد اولیه با کیفیت برای تزریق هزینه های بسیار زیادی را تحمیل می کند. در نتیجه این مباحث، باید گفت تولید قالب وافل عملا گران است. بنابراین، چندان نباید از قیمتهای بالای قالب وافل تعجب کرد. بنابراین، اگر پیمانکاری تصمیم به خرید قالب وافل نماید، هزینه اولیه زیادی به او تحمیل می شود و ممکن است مشکلات نقدینگی را تشدید کند. به ویژه آنکه به دلیل استفاده از متریال پایه پتروشیمی در تولید وافل، عموما فروش به صورت نقدی انجام می شود. نکته مهم دیگری که پیمانکار خریدار قالب وافل باید به خاطر بسپارد آن است که وافل خریداری شده دارای عمر مفید محدودی است. بسته به کیفیت متریال مورد استفاده و نیز شرایط نگهداری بعد از چند پروژه عملا قالبهای وافل مستهلک می گردد. هزینه های بالای خرید، بسیاری را به سوی گزینه اجاره قالب سقف وافل سوق می دهد.

اگر اجاره قالب وافل به عنوان گزینه دیگر پیش روی پیمانکار قرار گیرد، مزیتهایی را نسبت به گزینه خرید ایجاد می کند. افراد یا شرکتهایی در کشور وجود دارند که با تولید قالبهای وافل با ابعاد مختلف آن را به صورت اجاره در اختیار پیمانکاران قرار می دهند. پیمانکار می تواند متناسب با ابعاد پروژه از یک سو و مشخصات سقف خود نسبت به اجاره قالب وافل اقدام نماید. اجاره قالب وافل باعث می شود تا پیمانکار مجبور به صرف نقدینگی خود نشود. این مزیت قابل ملاحظه ای در کوتاه مدت است. اما در بلند مدت، صرفه اقتصادی اجاره قالب وافل محل چالش است. اجاره قالب وافل عموما به صورت مترمربعی و در زمان مقرر انجام می پذیرد. با توجه به محدودیت عمر مفید قالب وافل، باید پذیرفت هزینه اجاره قالب وافل نیز چندان کم نباشد.

نکته مهمی که باید به پیمانکار علاقمند به اجاره قالب سقف وافل یادآوری نمود در مورد موضوع خسارتهای شکستن قالب وافل است. در قرادادی که برای اجاره قالب وافل تنظیم می گردد، بندی وجود دارد که هزینه قالب های وافل شکسته شده عینا از پیمانکار یا مالک دریافت می گردد. بسیاری از پیمانکاران یا مالکین به این موضوع دقت نمی کنند، و در پایان پروژه با هزینه قابل ملاحظه ای برای جبران قالب های وافل شکسته شده مواجه می شوند.

مشکلات اجرایی سقف وافل برای پیمانکار

 

صرفنظر از اینکه اجاره قالب وافل مدنظر قرار گیرد یا خریداری گردد، مشکلاتی را در حین اجرای متوجه پیمانکار می کند. اهم مشکلات اجرایی سقف وافل به این قرار است:

1- مهمترین این اشکالات، موضوع قالب برداری است. با دلیل اینکه بتن چارسوی قالب را در گرفته و قالب تحت فشار قرار می گیرد، خارج کردن قالبها عموما با دشواری بسیار زیادی همراه است. وقت بسیار زیادی از پیمانکار گرفته می شود و شکسته شدن قالبها نیز بسیار شایع است. همچنین، افتادن قالبها از ارتفاع نیز باعث شکسته شدن آنها می شود. قالبهای شکسته شده هزینه مضاعفی است به مخارج اجاره قالب سقف وافل.

2- دیگر مشکلی که پیمانکاران اجرای سقف وافل با آن مواجه هستند، حرکت قالبهای وافل حین بتن ریزی است. اگر قالب های وافل نسبت به هم ثابت نشود، به دلیل فشار جانبی ناشی از بتن ریزی حرکتهای نسبی قالب های وافل رخ می دهد. این حرکتهای ناخواسته مشکلات بسیار زیادی برای اکیپ اجرایی ایجاد می کند. برای فیکس کردن قالبها راهکاری مختلفی وجود دارد. برخی از پیمانکاران از جوش دادن پروفیلهای موقت در هر طبقه استفاده می کنند. واضح است که این کار بسیار زمانبر است و هزینه های مازادی را به کار تحمیل می کند. این هزینه های مخفی باید به هزینه های اجاره قالب وافل افزوده شود.

3- پهنای تیرچه های متعامد وافل عموما در حدود 8 تا 10 سانتی متر است. این پهنای کن سبب می شود تا قرارگیری بیش از یک میلگرد در تیرچه دشوار بوده و ضوابط آیین نامه در رعایت فاصله بین میلگردها رعایت نشود. در اجاره قالب سقف وافل این موضوع را مدنظر قرار دهید و. حتی المقدور از شرکتی اجاره قالب وافل را انجام دهید، که عرض تیرچه بزرگتر باشد.

4- پهنای کم تیرچه های وافل اگر با کیفیت پایین بتن و بتن ریزی همراه شود، مشکلات عدیده ای همچون خیز خارج از محدوده ایجاد می شود. دلیل این موضوع نیز آن است که عرضه تیرچه کم و بتن بی کیفیت و غیر همگن سبب می شود تا باربری تیرچه ها عملا مطابق انتظار و محاسبات محقق نشود. خیز فراتر از انتظار سقفهای وافل در موارد متعددی گزارش شده است. اگر به دنبال اجاره قالب وافل هستید، از این نکته غافل نباشید. اگر مجبور به اجاره قالب سقف وافل هستید، حداقل روی کیفیت خوب بتن اصرار داشته باشید.

 

 

مشکلات بعدی سقف وافل برای مالک و بهره بردار

 

بسیاری سقف وافل را در زمره سقفهای ارزانقیمت به کارفرمایان معرفی می کنند و آنها را متقاعد می کنند که با اجاره قالب وافل به اجرای سقف بپردازد. اما واقعیت این است که اگر مالک در جریان تمام حقایق انتخاب این سقف قرار گیرد، در می یابد اجاره قالب سقف وافل الزاما سقف مقرون به صرفه ای نیست. مهمترین مشکلات اجاره قالب سقف وافل از زاویه دید مالک و بهره بردار به قرار زیر است:

1- دال وافل تنها بخشی از سقف تمام شده است. می توان بخش سازه ای سقف را به گونه ای اجرا کرد که ضوابط ایمنی سازه را برآورده سازد. اما باید توجه داشت، یک سقف علاوه بر ایمنی سازه ای باید ضوابط بهره برداری را نیز برآورده سازد. یکی از مهمترین ضوابط بهره برداری در سقفها الزامات صدابندی است. انتقال صوت بین طبقات یک ساختمان چه به صورت کوبه ای و چه به صورت هوابرد باید به میزان حداقل مقرر در استانداردها باشد. انتقال صورت بیش از حد، باعث اختلال در آسایش ساکنین ساختمان خواهد شد. ساختار قابلمه مانند وافل و اینکه عملا یک دال 5 تا 7 سانتی متری عامل جدایی طبقات است، بسیار وحشتناک به نظر می رسد. به گواه جداول مقرر در مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان، وافل به لحاظ صدابندی کوبه ای وضعیت بسیار بغرنجی دارد. حل این مشکل، با سقف کاذب میسر نخواهد شد و تنها گزینه اجرای کف شناور است. اضافه کردن کف شناور در سقف وافل هزینه های بسیار زیادی را افزون بر هزینه اجاره قالب سقف وافل به کارفرما تحمیل خواهد کرد. متاسفانه، مالک زمانی متوجه این موضوع خواهد شد که سقف وافل اجرا شده است. اگر به دنبال اجاره قالب وافل هستید، این نکته را به یاد داشته باشید.

2- در ساخت اقتصادی و مقرون به صرفه یک ساختمان، می توان در بسیاری از بخش های ساختمان از اجرای سقف کاذب صرفنظر نمود. اما اگر گزینه اجاره قالب وافل مدنظر قرار گرفته باشد، اجرای سقف کاذب گریز ناپذیر است. مالکی که به دنبال اجاره قالب وافل است، باید به این موضوع مهم توجه مبذول دارد.

 

به جای اجاره قالب وافل، از اینتل دک استفاده کنید

با در نظر داشتن مجموع مباحث و مشکلات خرید یا اجاره قالب سقف وافل، در اینجا گزینه مناسب تری به نام اینتل دک پیشنهاد می شود. اینتل دک نام تجاری برای گونه ای از دالهای بتنی است که با تیرچه های متعامد تقویت شده است. تا بدینجا، می توان گفت اینتل دک در رده سقف های وافل است. اما نکته کلیدی در اینتل دک آن است که اینتل دک با قالب های ماندگار در سقف اجرای می شود. مراحل اجرای اینتل دک در شکل زیر با سادگی توضیح داده شده است.

وافل مسطح

در اینتل دک از قالبهای ماندگار دو مرحله ای استفاده می شود. در گام نخست، بلوکهای ماندگاری از جنس بتن سبک روی کف بندی چیده می شود. این قالبها به وسیله اسپیسرهایی فیکس می شوند و اجازه جابجایی نخواهند یافت. در گام بعد، میلگردهای تیرچه قرار گرفته و نهایتا بلوک های فوقانی از جنش پلی استایرن جایگذاری می شوند. برای اطلاعات بیشتر به intelldeck.com مراجعه کنید.

بنابراین، در اینتل دک عملا قالب برداری وجود ندارد (بر خلاف گزینه اجاره قالب وافل) و در پایان یک سطح کار کاملا مسطح بتنی بدست خواهد آمد. عرض تیرچه در اینتل دک که به صورت یک مقطع I شکل است، 25 سانتی متر است و فضای کافی برای قرارگیری تعداد کافی میلگرد وجود دارد. اجرای اینتل دک به مراتب ساده تر از اجاره قالب وافل و اجرای آن است و با سرعت بالاتری انجام می شود.

اگر نقشه ای در اختیار دارید که سقف وافل طرح شده، می توانید به جای اجاره قالب سقف وافل از سقف اینتل دک استفاده کنید. با استفاده از اینتل دک نیازی به اجاره قالب وافل نخواهد بود. به جای اجاره قالب وافل، از اقلام ماندگار در سقف سود خواهید برد. این اقلام ماندگار، علاوه بر ایفای نقش سازه ای، در صدابندی سقف نیز عملکرد مثبتی ارایه خواهند نمود.

مقایسه هزینه سقف اینتل دک و اجاره قالب وافل

 

به دلایل مفصلی که در بخشهای قبل اشاره شد، هزینه خرید یا اجاره قالب وافل بسیار زیاد است. بنابراین، چه بسا خرید اقلام اینتل دک مقرون به صرفه تر از اجاره قالب وافل باشد. توصیه می کنیم، با شماره تلفن زیر تماس گرفته و اطلاعات فنی و قیمتهای اینتل دک را بخواهید. مقایسه هزینه های اینتل دک با اجاره قالب سقف وافل شما را به سوی بهترین گزینه هدایت می کند.

09123645053

مهندس ابراهیمی

ضمن اینکه استفاده از اینتل دک به جای اجاره قالب وافل مزیتهای فراوانی را برای مالک ایجاد کرده و هزینه های بعدی آن را خواهد کاست. صدابندی عالی اینتل دک و نیز عدم نیاز به اجرای سقف کاذب برای سازندگان حایز اهمیت است. شاید بهتر باشد، اجاره قالب وافل را فراموش کنید.