06
سپتامبر

فراگیری استفاده از دال اینتل دک به جای تیرچه بلوک در صنعت ساختمان

فراگیری استفاده از دال اینتل دک به جای تیرچه بلوک در صنعت ساختمان

بهره گیری از تیرچه های پیش ساخته بتنی به همراه پرکننده هایی از جنس سفال یا پلی استایرن سهم روشی مهم در اجرای ساختمانهای بتن آرمه است. پیش ساخته گی نسبی تیرچه ها سبب سهولت اجرا و کاهش ادوات قالب بندی می گردد. این مهم سبب گردیده تا در طول چندین دهه استفاده از روش به اصلاح تیرچه بلوک به فراوانی در کشور مورد استفاده قرار گیرد. در کنار مزیت ذاتی، روش تیرچه بلوک واجد محدودیتها و اشکالاتی است که از سوی منتقدین مورد توجه قرار دارد.

از جمله این موارد می توان به محدودیت در پوشش دهانه های بلند اشاره نمود. همچنین کاور ناکافی میلگردها در پاشنه تیرچه ها و نیز به هم ریختگی آرایش خاموتهای تیرهای اصلی از دیگر نواقص تیرچه بلوک است. دیگر اشکال تیرچه بلوک، نمایان بودن پلی استایرن پس از باز کردن سقف است. پلی استایرن نمایان در هنگام رخداد حدیق در ساختمان به تولید گازهای سمی منجر می شود که تبعات زیادی برای سلامتی دارد.

استفاده از دال اینتل دک
سقف اینتل دک – نسل جدید سقف های بتنی

اشکالات ذاتی روش تیرچه بلوک سبب گردیده تا در طول سالیان طولانی مهندسین مجرب به دنبال راهکارهای جایگزین باشند. در یک برهه زمانی تکنولوژی سقفهای مجوف از اروپا وارد کشور گردید و در یک دوره زمانی مورد استفاده قرار گرفت. در سقف های مجوف، بتن ناخواسته میانه دال با ادوات پرکننده خاص به فرم کره ای شکل یا مستطیلی حذف می گردد.

به اذعان بسیاری از خبرگان صنعت ساختمان، این تکنولوژیهای وارداتی به دلیل عدم ناهمخوانی با شرایط اجرایی کشور نتوانستند مشکلات پیش گفته را حل کنند. وزن سنگین اینگونه دالها مهمترین چالش فابل طرح است. برای پوشاندن سقفی به دهانه 10 متر با ضخامت 30 سانتی متر، تا 650 کیلوگرم در هرمترمربع بتن در سقفهای مجوف مصرف می شود. واضح است که این وزن زیاد سقف علاوه بر مشکلات اجرایی و قالب بندی باعث افزایش مصرف میلگرد می گردد.

استفاده از دال اینتل دک

تلاشها برای یافتن راهکاری قطعی برای جایگزینی سیستم تیرچه بلوک همچنان ادامه داشت. طبعا راهکار مطلوب راهکاری است که چندین گام پیش تر از تیرچه بلوک باشد و در عین حال مشکلات عدیده سقفهای مجوف را نداشته باشد. در سال 1396 گروهی از مهندسین طراح مجرب سیستمی با نام تجاری اینتل دک ارایه نمودند. اینتل دک راهکاری خلاقانه برای اجرای سیستم تیرچه دو طرفه به صورت درجا است.

استفاده از دال اینتل دک
اینتل دک نسل جدید سقف های بتنی

در روش تیرچه بلوک کلاسیک، تیرچه ها ماهیت پیش ساخته دارند. اما استفاده از دال اینتل دک، برای خلق تیرچه ها لازم است تا زیر سقف به صورت کامل قالب بندی شود. همچنین در اینتل دک تیرچه ها به صورت متعامد و در هم تنیده ایجاد می شوند. روش اجرای اینتل دک را می توان در شکل زیر مشاهده نمود.

ماهیت متعامد تیرچه ها در اینتل دک سبب می گردد تا اینتل دک در رده دالهای دوطرفه تقسیم بندی گردد. اینتل دک، راهکاری بومی برای اجرای سیستم های سازه ای بتن آرمه است که متناسب با شرایط بومی ایران طراحی شده است.

فراگیری استفاده از دال اینتل دک به جای تیرچه بلوک در صنعت ساختمان