اینتل دک
فونداسیون ساختمان

محل زندگی و محل کار یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش‌های زندگی هر فرد است که امنیت آن اهمیت بسیاری دارد. ساختمانی که شما در آن زندگی می‌کنید و یا در آن مشغول به‌کار هستید باید امنیت شما را تامین کند و از ساختار محکم و استواری برخوردار باشد. اصلی‌ترین بنا و پایه هر ساختمان فونداسیون آن است. با یادگیری اطلاعات مختلف در مورد فونداسیون می‌توانید امنیت ساختمان خود را بالاتر ببرید.

شالوده یا فونداسیون ساختمان یکی از حیاتی‌ترین عناصر هر پروژه است، حتی اگر زمانی که خانه یا سازه کامل می‌شود، قابل مشاهده نیستند. ما در این مقاله از اینتل دک قصد داریم انواع فونداسیون و نحوه اجرای آن در ساختمان را به‌طور کامل برای شما شرح و توضیح دهیم.

فونداسیون ساختمان چیست؟

فونداسیون به قسمت زیرین سازه اطلاق می‌شود که برای توزیع یکنواخت وزن ساختمان جدید و ایجاد یک پایه محکم طراحی شده‌است. بسیار مهم است که نوع فونداسیون و بتن مناسب برای نوع خاک و کاربرد را انتخاب کنید، زیرا خطاها می‌توانند عواقب جدی داشته باشند و حتی یک پروژه تکمیل شده را نیز شامل شود. فونداسیون‌هایی مانند فونداسیون نواری، فونداسیون رادیه، فونداسیون منفرد از انواع آن هستند.

فونداسیون ساختمان

بیشتر بخوانید:  سقف وافل چیست؟ + مزایا و معایب دال وافل

مقررات ساختمانی و اجرای فونداسیون

اگر می‌خواهید یک نتیجه موفقیت‌آمیز داشته باشید و دچار نشست فونداسیون نشوید برای اولین بار درست کردن پایه‌های ساختمان یا الحاقیه شما حیاتی است. این نه تنها در مورد نوع پایه‌هایی که استفاده می‌کنید، بلکه برای تعدادی از عوامل‌دیگر مانند فاصله تا مرزها، شرایط زمین، نوع خاک، سازه‌های مجاور، درختان، زهکش‌ها و فاضلاب نیز صدق می‌کند.

مانند هر پروژه‌ای، از مشاوره و پشتیبانی کارشناسان زود هنگام اطمینان حاصل کنید که پروژه شما تمام مقررات مربوطه را رعایت می‌کند و هیچ شوک بدی در آینده نخواهید داشت و از ترک‌بتن فونداسیون جلوگیری خواهید کرد.

انواع پی در ساختمان‌سازی

ارزش آن را دارد که قبل از تصمیم گیری در مورد نوع فونداسیون ساختمانی، یک بررسی خاک انجام دهید و تقویت فونداسیون داشته باشید. زیرا شرایط زمین نقش مهمی را ایفا می‌کند. این معمولاً با حفر سوراخ در نقاط مختلف سایت و استفاده از نتایج برای فرض شرایط در سراسر سایت انجام می‌شود.

فونداسیون‌ها به‌طور‌کلی به دو دسته کم عمق و عمیق تقسیم می‌شوند. پی‌های کم‌عمق رایج‌ترین نوع مورد استفاده برای ساختمان‌های کوچک و پروژه‌های خانگی است. عمق اینها معمولاً کم‌تر از عرض آن‌هاست و معمولاً برای فونداسیون پسوند خانه استفاده می‌شود. با انتخاب درست فونداسیون از ترمیم آن جلوگیری می‌کنید.

ساختمان‌های تجاری یا مسکونی بلندتر یا آن‌هایی که در زمین‌های بسیار ضعیف ساخته شده‌اند، به پی‌های عمیق نیاز دارند که بار سازه را از طریق خاک ضعیف به خاک یا سنگ قوی‌تر زیرین حمل می‌کنند. باید گفت فونداسیون سوله و و فونداسیون سوله‌صنعتی و فونداسیون اسکلت‌فلزی باهم متفاوت هستند.

شالوده ساختمان

انواع فونداسیون کم‌عمق

انواع فونداسیون کم‌عمق عبارتند از:

پایه انفرادی یا پایه ایزوله

این نوع فونداسیون که به‌عنوان پایه یا پایه پد نیز شناخته می‌شود، برای حمایت از یک ستون استفاده می‌شود و به‌شکل مربع، مستطیل یا دایره است. ضخامت آن‌ها یکنواخت است و برای حمل‌و‌پخش بارهای متمرکز طراحی شده‌است. اندازه فونداسیون گسترده براساس بار و شرایط زمین محاسبه می‌شود.

پایه ترکیبی

این پایه‌های بتنی معمولاً مستطیل‌شکل هستند و دو یا چند ستون را نگه می‌دارند که به قدری نزدیک به یکدیگر هستند که پایه‌های تکی آن‌ها روی هم قرار می‌گیرد.

فونداسیون نواری

پایه نواری برای دیوارهای باربر از جمله پایه برای الحاقات و باغچه‌ها و پی خانه‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین برای قرار دادن ردیفی از ستون‌های با فاصله نزدیک استفاده می‌شوند. پایه گسترده‌تر این نوع فونداسیون، وزن را در ناحیه وسیع‌تری پخش می‌کند و پایداری بهتری را فراهم می‌کند.

فونداسیون نواری

رافت یا حصیر

پایه قایق یا حصیر، دال بزرگی است که تعدادی ستون و دیوار را نگه می‌دارد. این نوع فونداسیون در تمام سطح ساختمان پخش می‌شود و زمانی که فشار خاک کم است یا در جایی که ستون‌ها و دیوارها به قدری نزدیک هستند که پایه‌های جداگانه مناسب یا مقرون به صرفه نیستند استفاده می‌شود.

انواع فونداسیون عمیق

انواع فونداسیون عمیق عبارتند از:

پایه‌های شمع

شمع‌ها با استفاده از تجهیزات تخصصی به‌داخل زمین رانده می‌شوند و قبل از اضافه‌شدن تیر زمین برای ایجاد سطحی برای ساخت، با بتن پر می‌شوند.

شفت یا کیسون حفاری‌شده

شفت‌های حفاری که به‌نام کیسون نیز شناخته می‌شوند، پایه‌هایی هستند که در محل ریخته می‌شوند. قبل از پایین‌آمدن فولاد تقویت‌کننده در سوراخ، ستونی به‌عمق مورد نیاز حفر می‌شود و سپس با بتن پر می‌شود.

سازه تمام شده با اجرای فونداسیون بتنی شما همیشه به‌خوبی پایه‌هایی است که بر روی آن ساخته شده است، بنابراین، اگر در مورد نوع فونداسیون استفاده کنید شک دارید، از یک بازرس ساختمان یا مهندس سازه مشاوره بگیرید. هنگامی‌که تصمیم گرفتید، با دنبال کردن راهنمای گام‌به‌گام ما، مطمئن شوید که پایه‌های بتن خود را درست انجام داده اید:

زمین را آماده کنید

فرقی نمی‌کند که بتن‌ریزی شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد، اولین گام زمانی که همه مجوزهای مربوطه در جای خود قرار گرفتند، آماده‌سازی زمین است. از میخ‌ها و ریسمان‌های چوبی برای مشخص کردن ناحیه‌ای که قرار است بتن ریخته شود، استفاده کنید، و اجازه دهید ۷۵ میلی‌متر اضافی برای قالب قرار بگیرد، که بتن خیس را هنگام خشک شدن در جای خود نگه می‌دارد.

سپس پایه‌های خود را تا عمق مورد نیاز حفر کنید:

برای پایه‌های‌نواری این معمولاً به زمین دست نخورده و محکم است، درحالی‌که برای پایه‌ها و دال‌های کف جداگانه باید عمق کافی برای پایه زیرین (۱۰۰ میلی‌متر) و غشای ضد رطوبت (dpm) بگذارید. و همچنین خود بتن. این‌کار با یک بیل مکانیکی کوچک بسیار سریع‌تر و آسان‌تر است. اطمینان حاصل کنید که تمام زباله‌ها، سنگ‌ها و موادگیاهی قبل‌از تسطیح و متراکم‌کردن خاک برای ایجاد یک پایه تراز حذف شده‌اند.

اجرای فونداسیون

سپس زیر پایه خود را اضافه کنید و دوباره فشرده کنید. برای اکثر پایه‌های بتنی خانگی، مانند فونداسیون‌های توسعه، ۱۰۰ میلی متر سنگ‌دانه‌های پایه کافی است. سپس یک dpm بگذارید، مطمئن شوید که لبه‌ها به سمت بالا چرخانده شده‌اند تا یک سینی تشکیل شود و هر اتصالی روی‌هم قرار گرفته و چسبانده شود. این‌کار از سطح زیرین بتن در برابر افزایش رطوبت و هرگونه مواد شیمیایی که آب‌زیرزمینی ممکن است با بتن تماس پیدا کند محافظت می‌کند و همچنین به جلوگیری از خشک‌شدن خیلی سریع آن به‌دلیل کشیده‌شدن آب به زیرپایه کمک می‌کند که باعث بهبود نهایی می‌شود. استحکام و احتمال ترک‌خوردن آن را کاهش دهد.

از تخته‌های چوبی با ضخامت ۲۵ میلی متر ساخته می‌شود تا بتن را تا زمانی که فرصت گیرش پیدا کند در جای خود نگه دارید. قالب باید به اندازه عمق دال بتنی باشد.

بسیار مهم است که سپس از لیزر یا تراز برای بررسی یکنواختی قالب استفاده کنید، زیرا این سطح تمام شده بتن را تعیین می‌کند.

بیشتر بخوانید:  مراحل ساخت ساختمان از ابتدا تا انتها | جزئیات مراحل ساختمان‌سازی

نحوه بتن‌ریزی فونداسیون

پس از آماده شدن محل، شما آماده بتن‌ریزی هستید. علاوه‌بر نوع فونداسیون، دانستن اینکه از چه نوع بتن استفاده‌شود نیز مهم است. به‌عنوان‌مثال، خاک‌هایی که حاوی سولفات هستند، می‌توانند در طول زمان به بتن حمله‌کنند و باعث واکنش گسترده شوند. این‌را می‌توان با استفاده از کلاس‌های شیمیایی طراحی (DC) که به‌دوام طولانی مدت کمک می‌کند غلبه کرد. اگر مطمئن نیستید، نگاهی به راهنمایی ما بیندازید و یا از یک مهندس‌سازه مشاوره بگیرید تا بتوانید با امنیت و اطمینان کامل ساختمان خود را جلو ببرید و از فونداسیون آن مطمئن باشید.

همچنین ممکن است استفاده از ماشین‌حساب بتن در تصمیم گیری برای سفارش بتن مفید باشد. شکل اصلی منطقه – مربع / مستطیل، مثلث قائم‌الزاویه، بخش‌هایی از یک دایره – و ابعاد (طول، عرض و عمق) را می‌خواهد تا برآوردی از حجم مورد نیاز شما ارائه دهد. اگر منطقه پیچیده‌ای برای تخمین دارید، می‌توانید محاسبات را با اضافه‌کردن اشکال مختلف با هم، انجام دهید. عمق بتن موردنیاز شما بستگی‌به کاربرد دارد: به‌عنوان‌مثال، پایه‌های اکستنشن باید حداقل ۲۰۰ میلی‌متر ضخامت داشته باشند، درحالی‌که حدود ۱۰۰ میلی‌ متر باید به‌اندازه‌کافی برای پایه‌سوله عمیق باشد.

همچنین باید درنظربگیرید که آیا نیاز به‌سفارش پمپ‌بتن دارید یا خیر. استفاده از پمپ زمانی که با حجم زیاد بتن سروکار دارید یا زمانی که زمان تنگ است و نیروی‌انسانی لازم برای استفاده از چرخ دستی را ندارید (می توانید تقریباً ۱ مترمکعب بتن در دقیقه پمپاژ کنید) عالی است. همچنین اگر کامیون میکسر بتن نمی‌تواند به اندازه کافی به‌محل ریزش نزدیک محل بارگیری شود.

فونداسیون سوله‌صنعتی

اگر از چرخ‌دستی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که نیروی‌انسانی برای سرعت‌بخشیدن به کار در دسترس دارید، زیرا ۱ مترمکعب بتن حدود ۳۰-۴۰ چرخ دستی را پر می‌کند! مسیرهای منتهی به‌ریزش باید پاکسازی شده و تخته‌هایی برای مقابله با هر شیب یا زمین ناهموار گذاشته شود.

بتن‌ریزی در شرایط نامساعد جوی توصیه نمی‌شود، اما اگر غیرقابل اجتناب باشد، باید چند نکته را در نظر گرفت. حداقل دمای هوا برای ریختن بتن ۳ درجه سانتی‌گراد است تا اطمینان حاصل‌شود که یخ در مخلوط ایجاد نمی‌شود که می‌تواند مقاومت بتن را به‌خطر بیندازد. همچنین هرگز نباید روی یخ یا یخ زدگی بریزید، بنابراین، اگر این امر محتمل به‌نظرمی‌رسد، از پایه زیرین با پتوهای عایق محافظت کنید یا قبل از ریختن آن را با بخاری آب کنید.

تا زمانی که زمین به‌خوبی تخلیه‌شود و استخرآب‌باران وجود نداشته باشد، می‌توانید در باران بتن بریزید. پس از ریختن، با استفاده از پارچه‌برزنتی یا ورقه‌ای روی آن را بپوشانید تا زمانی که خشک می‌شود. باران شدید به سطح بتن آسیب می‌رساند، بنابراین، اگر ظاهر مهم است، مطمئن شوید که پوششی برای دور نگه‌داشتن باران وجود دارد تا زمانی‌که برای اجرای نهایی آماده شوید.

وقتی بتن ریخته می‌شود به‌طور معقولی مرطوب می‌شود، بنابراین می‌توان از بیل یا چنگک برای تسطیح تقریباً بتن استفاده کرد. سپس می‌توان از یک تکه الوار لبه مستقیم برای کوبیدن بتن استفاده کرد و هرگونه حفره هوا را ازبین برد. کوبیدن مکرر سطح نسبتاً صافی ایجاد می‌کند، اما می‌توان از ماله شناور فولادی استفاده کرد، زیرا بتن شروع به سخت‌شدن می‌کند تا پایان ظریف‌تری داشته باشد. شایان ذکر است که بتن صاف می‌تواند کاملاً لغزنده باشد، بنابراین اغلب یک روکش خشن یا برس‌شده ترجیح داده می‌شود.

نقشه‌خوانی فونداسیون

نیاز طراحی پایه برای پایداری سازه است.

جزئیات خوب آرماتورها موضوعاتی مانند پوشش تا تقویت را براساس ملاحظات محیطی برای دوام، حداقل آرماتور و قطر میلگردها، ابعاد مناسب پایه پوشش می دهد. مطلوب است که فونداسیون باید هم در پلان و هم از نظر ارتفاع در نقشه‌ها به‌تفصیل بیان‌شود.

مهم است که بتن خیلی سریع خشک نشود زیرا سخت می‌شود زیرا می‌تواند باعث ایجاد سطحی ضعیف/گرد و غبار شود. ساده‌ترین راه برای دستیابی به‌این هدف، مرطوب نگه‌داشتن دال با پوشاندن آن با ورقه‌های پلاستیکی است، و مطمئن شوید که لبه‌ها برای جلوگیری از اثرات تونل باد آب‌بندی شده‌اند. این امر به‌ویژه در دمای بیش از ۲۰ درجه سانتی‌گراد یا باد شدیدی که می‌تواند سطح را خشک کند بسیار مهم است. همچنین اگر احتمال دارد دما به کمتر از ۴ درجه سانتی‌گراد برسد، باید از پتوی یخبندان یا مشابه آن برای عایق‌کاری دال و محافظت از سطح در برابر یخ‌زدگی استفاده شود.

فونداسیون گسترده

کار بعدی باید در عرض ۴۸ ساعت امکان‌پذیر باشد، اگرچه ارزش آن را دارد که با تامین کننده بتن خود بررسی کنید و بهتر است هر قالب را به‌مدت ۷۲ ساعت رها کنید تا از آسیب احتمالی به لبه‌های بتن جلوگیری شود. بازرس ساختمان همچنین ممکن است اصرار داشته باشد که پایه‌های بتنی را قبل از گذاشتن هر آجر یا بلوک بررسی کند، بنابراین مطمئن شوید که قبل از شروع مرحله بعدی بررسی کرده اید. بتن ۲۸ روز طول می‌کشد تا به مقاومت کامل خود برسد.

آرماتوربندی فونداسیون

کامپوزیت از پرکاربردترین مصالح مدرن است. بتن ماده نسبتا شکننده‌ای است که تحت فشار قوی است اما در کشش کمتر است. بتن ساده و غیر مسلح برای بسیاری از سازه‌ها نامناسب است زیرا در تحمل تنش‌های ناشی از ارتعاشات، بارگذاری باد و غیره نسبتا ضعیف است.

برای افزایش استحکام کلی آن، میله‌های فولادی، مفتول‌ها، مش یا کابل‌ها را می‌توان قبل از گیرش در داخل بتن جاسازی کرد. این آرماتور که اغلب به‌عنوان میلگرد شناخته می‌شود، در برابر نیروهای کششی مقاومت می‌کند. با تشکیل یک پیوند قوی با یک‌دیگر، این دو ماده قادر به مقاومت در برابر انواع نیروهای وارده هستند و به‌طور موثر به عنوان یک عنصر ساختاری عمل می‌کنند.

درحالی‌که بتن از زمان رومیان به‌عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته‌است، استفاده از آرماتورها به شکل آهن تنها در دهه ۱۸۵۰ توسط فرانسوا کونیه، صنعتگر فرانسوی معرفی شد و تا دهه ۱۸۸۰ بود که مهندس عمران آلمانی GA Wayss از فولاد استفاده کرد. به عنوان تقویت.

ترک بتن فونداسیون

نحوه محاسبه میلگرد فونداسیون

بتن می‌تواند بتن پیش‌ساخته یا ریخته‌گری در محل (درجا) باشد و در طیف وسیعی از کاربردها مانند: ساخت دال، دیوار، تیر، ستون، پی و قاب. آرماتورها عموماً در مناطقی از بتن که احتمالاً در معرض کشش هستند مانند قسمت پایین تیرها قرار می‌گیرد. معمولاً حداقل ۵۰ میلی‌متر پوشش وجود دارد، هم در بالا و هم در زیر تقویت کننده‌های فولادی، برای مقاومت در برابر پوسته شدن و خوردگی که می‌تواند منجربه ناپایداری ساختاری شود.

همچنین تعدادی از انواع آرماتورهای غیرفولادی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها عمدتاً به‌عنوان وسیله‌ای برای کنترل ترک استفاده کرد. بتن تقویت‌شده با الیاف یک مخلوط بتنی است که حاوی الیاف مجزای کوتاهی است که به‌طوریکنواخت در سرتاسر مواد پخش می‌شوند. الیاف را می‌توان از شیشه، پلی پروپیلن، موادمصنوعی و طبیعی و همچنین فولاد ساخته شد.

بتن پیش تنیده اجازه می‌دهد تا تنش‌های مهندسی از پیش تعیین شده در اعضای بتنی برای خنثی کردن تنش‌هایی که هنگام بارگذاری ایجاد می‌شوند، قرار دهند. در بتن مسلح معمولی، تنش‌ها توسط آرماتور فولادی انجام می‌شود، درحالی‌که بتن پیش تنیده بار را با تنش‌های القایی در کل عنصر سازه تحمل می‌کند.

این باعث می‌شود که نسبت به بتن معمولی در برابر ضربه و ارتعاش مقاوم‌تر باشد و بتواند سازه‌های بلند و نازکی را با سطح مقطع بسیار کوچک‌تر برای تحمل بارهای معادل تشکیل دهد. پیش تنیدگی ممکن است با پیش کشش یا پس کشش حاصل شود.

تقویت فونداسیون و ترمیم فونداسیون

بتن مسلح بسیار بادوام است و نیاز به نگهداری کمی دارد. جرم حرارتی خوبی دارد و ذاتاً در برابر آتش مقاوم است. میلگرد به‌طورکلی از ۱۰۰٪ ضایعات بازیافتی ساخته می‌شود و در مرحله تخریب، بتن و میلگرد قابلیت جداسازی را دارند تا بتوان فولاد را بازیافت کرد.

بااین‌حال، بتن انرژی تجسم یافته نسبتاً بالایی دارد که حاصل استخراج، ساخت و حمل‌و‌نقل آن است. موادزائد را می‌توان در مخلوط بتن گنجاند، مانند RCA (سنگ‌دانه خرد شده بازیافتی)، GGBS (سرباره کوره بلند دانه‌بندی شده زمینی) و PFA (خاکستر سوخت پودر شده)، بااین‌حال، مسائلی مانند محتوای رطوبت و تنوع مواد ممکن است بازیافت آن را غیرقابل تحمل کند.

سوالات متداول

شالوده یا فونداسیون ساختمان چیست؟

شالوده یا فونداسیون ساختمان یکی از حیاتی‌ترین عناصر هر پروژه است، حتی اگر زمانی که خانه یا سازه کامل می‌شود، قابل مشاهده نیستند.

فونداسیون به قسمت زیرین سازه اطلاق می‌شود که برای توزیع یکنواخت وزن ساختمان جدید و ایجاد یک پایه محکم طراحی شده‌است. بسیار مهم است که نوع فونداسیون و بتن مناسب – برای نوع خاک و کاربرد – را انتخاب کنید، زیرا خطاها می‌توانند عواقب جدی داشته باشند و حتی یک پروژه تکمیل شده را نیز شامل شود.

آیا در فونداسیون نیاز به تقویت دارید؟

میلگرد برای پایه‌های شما ضروری است. بتن شما باید توسط میله‌های فولادی (میله‌های تقویت کننده) حمایت شود تا متلاشی نشود. از پین‌های میلگرد برای بلندکردن میلگرد از روی زمین استفاده می‌شود تا در داخل بتن قرار گیرد و در پایین پایه‌ها قرار نگیرد.

آرماتور در ساختمان چیست؟

تقویت چیست؟ آرماتور یکی از انواع مصالحی است که در ساخت‌و‌ساز استفاده می شود. یکی از انواع میلگردهایی است که شکل‌پذیری را برای هر عضو سازه مانند ستون‌ها، تیرها، دال‌ها و غیره فراهم می.کند. آرماتور دارای رفتار شکل‌پذیری است که باعث افزایش استحکام ساختمان می‌شود و نشان می‌دهد.

برای محافظت از فولاد در داخل بتن باید پوشش کافی در اطراف فولاد ایجاد شود. 40 میلی‌متر حداقل پوشش موردنیاز برای تمام سطوح دال بتنی است. در قسمت پایین می‌توان این‌کار را با استفاده از چهارپایه‌های اختصاصی/مشمن/استایروفیکس/بالابر (نه آجرهای عجیب‌وغریب) با 20 عدد در هر ورق با هیستول یا جدا کننده سیم بین هر لایه در 5 عدد در هر ورق انجام داد تا اطمینان حاصل‌شود که لایه بالایی در جایی‌که باید و نمی‌ماند. فقط در داخل بتن فرو می‌روید (مخصوصاً زمانی‌که ریخته می‌شود یا بریده می‌شود و روی آن راه می‌رود) و حداقل پوشش را روی سطح نگه می‌دارد.

بیشتر بخوانید:  بررسی تخصصی انواع سقف‌های جدید ساختمانی در سازه‌های مختلف

چگونه دیوار پایه را تقویت می کنید؟

اگر پایه شما ناهموار است

فونداسیونی که منحرف‌شده، خم شده یا به‌شدت ترک خورده‌است به تقویت قابل توجهی برای جلوگیری از خراب شدن بیشتر نیاز دارد. دیوارها را از داخل با بادبندهای چوبی یا فولادی، توری فیبر کربنی یا لنگرهای دیواری با فاصله 6 متر یا بیشتر در طول کل دیوار تعمیر کنید.

فونداسیون به چند بخش تقسیم می‌شود؟

فونداسیون‌ها به‌طور‌کلی به دو دسته کم‌عمق و عمیق تقسیم می‌شوند. پی‌های کم‌عمق رایج‌ترین نوع مورد استفاده برای ساختمان‌های کوچک و پروژه‌های خانگی است. عمق این‌ها معمولاً کم‌تر از عرض آن‌هاست و معمولاً برای فونداسیون پسوند خانه استفاده می‌شود. با انتخاب درست فونداسیون از ترمیم آن جلوگیری می‌کنید.

ساختمان‌های تجاری یا مسکونی بلندتر یا آن‌هایی که در زمین‌های بسیار ضعیف ساخته شده‌اند، به پی‌های عمیق نیاز دارند که بار سازه را از طریق خاک ضعیف به خاک یا سنگ قوی‌تر زیرین حمل می‌کنند. باید گفت فونداسیون سوله و فونداسیون سوله‌صنعتی و فونداسیون اسکلت‌فلزی باهم متفاوت هستند.

فونداسیون‌نواری چیست؟

پایه‌نواری برای دیوارهای باربر از جمله پایه برای الحاقات و باغچه‌ها و پی‌خانه‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین برای قرار دادن ردیفی از ستون‌های با فاصله نزدیک استفاده می‌شوند. پایه گسترده‌تر این نوع فونداسیون، وزن را در ناحیه وسیع‌تری پخش می‌کند و پایداری بهتری را فراهم می‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *