اینتل دک
سقف کامپوزیت

اگر شما هم با چالش یافتن متریال مناسب برای تعویض سقف ساختمان مواجه شده باشید، به‌خوبی درک خواهید کرد که تصمیم‌گیری در این‌باره تا چه حد می‌تواند دشوار باشد. گر بین مدل‌های متنوع این بازار بگردید و کمی بررسی کنید، خواهید دید که سقف کامپوزیت دارای ویژگی‌ها و مزایای متعددی است که آن را به گزینه‌ای مطلوب برای صاحب‌خانه‌هایی تبدیل می‌کند که به‌دنبال ارتقای سقف ساختمان خود هستند. اگر شما هم به‌دنبال یافتن متریال مناسب برای ساخت یا تعویض سقف خود هستید یا می‌خواهید بیش‌تر درباره سقف کاذب کامپوزیت بدانید، به‌هیچ‌وجه ادامه این متن را از دست ندهید.

سقف کامپوزیت چیست؟

سقف کامپوزیت ترکیبی از موادی مانند بتن، ورق‌های فولادی، تیرهای فرعی، میلگرد یا الیاف فولادی و برش‌گیر، فلاشینگ و… به‌شمار می‌رود که به‌دلیل قابلیت اجرای سریع، امنیت بالا، وزن مناسب و مزایای بیش‌تری که در ادامه هم خواهیم گفت بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ به‌عبارت بهتر این سازه عمدتاً از موادی به‌شدت مقاوم ساخته شده که ایمنی آن را تضمین خواهد کرد و به‌دلیل وجود انواع محصولات فلزی می‌تواند در شرایط و مکان‌های مختلف استفاده شود. اجرای سقف کامپوزیت که به سقف مرکب نیز مشهور است، گزینه‌ای ایده‌آل روی اسکلت‌های فلزی به‌شمار می‌رود و می‌تواند خیال شما را از ایجاد ترک راحت کرده و سقف و کف ساختمان شما را بیمه کند!

سقف کامپوزیت معمولی

انواع سقف کامپوزیت

سقف کامپوزیت انواع مختلف با کاربردهایی متفاوت دارد که هرکدام با توجه به شرایط و نیازهای هر پروژه می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل به‌شمار رود. در ادامه به توضیح کامل انواع آن خواهیم پرداخت.

 • سقف کامپوزیت معمولی

سقف کامپوزیت معمولی را می‌توان ساده‌ترین شکل در میان انواع این سازه درنظر گرفت که از دال‌بتنی، مجموعه میلگردهای حرارتی، برش‌گیرهای ناودانی و البته تیرهای فرعی ساخته شده است. استفاده از این نوع مزایایی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به امکان اجرای چندین مورد بدون نیاز به شمع‌بندی و در زمان یکسان، مستحکم‌بودن البته به شرط بتن‌ریزی صحیح و همچنین نیازنداشتن به بلوک بین تیرآهن و بتن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:  معرفی سقف‌های تیرچه فلزی (تیرچه کرومیت)

از دیگر مزیت‌های استفاده از این سازه نیز می‌توان به جایگزینی فولاد به‌جای بتن‌کششی و درنتیجه کاهش وزن محسوس سقف، صرفه‌جویی در مصرف فولاد، بهره‌بردن از فضای خالی بین بتن و تیرآهن برای تأسیسات گوناگون و عبورنکردن صدا و حرارت به‌دلیل وجود همین فضای خالی نیز اشاره کرد که کاربردهای متفاوتی به آن داده است.

 • سقف کامپوزیت کرومیت

سقف کامپوزیت کرومیت نوعی از سقف تیرچه بلوک است که در ساخت آن از تیرچه فلزی استفاده شده و معمولاً از آن در سازه‌های فلزی استفاده می‌کنند. این نوع از سقف حالتی ایستاده دارد و به شمع‌بندی زیر سقف نیازی نخواهند داشت و به‌دلیل مزیت‌های بیش‌تر، از آن در پروژه‌ها و سازه‌های گوناگون استفاده می‌شود.

سقف کامپوزیت کرومیت

مزایایی از قبیل امکان بتن‌ریزی چندین سقف در زمان یکسان و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کم‌شدن چشم‌گیر تنش بتن، مقاومت و استحکام بالا و راحتی در زمان کار و اجرا این سقف آن را بین مهندسان و پیمانکاران به‌شدت محبوب کرده است. از دیگر مزیت‌های پرشمار این سازه نیز می‌توان به ضخامت کم سقف کامپوزیت و طبیعتاً کاهش وزن سقف و هم‌چنین یکپارچگی کامل به‌دلیل جوش‌خوردن تیرچه‌های فلزی با اسکلت اصلی ساختمان و البته مقرون به صرفه بودن هم اشاره کرد.

 • سقف کامپوزیت عرشه فولادی

سقف کامپوزیت عرشه فولادی در میان انواع مختلف این مدل سقف، برجسته‌ترین است و از پرکاربردترین سازه‌ها به‌شمار می‌رود. این نوع از روش‌های اجرای سقف و کف به‌صورت ترکیب ورق‌های فلزی گالوانیزه با بتن بهره برده و به کمک برش‌گیرها و قالب‌ها، دال‌سقف به تیرچه متصل می‌شود. سقف کامپوزیت عرشه فولادی قیمتی بسیار مناسب از دیگر سقف‌ها دارد و همین موضوع می‌تواند هزینه‌های کلی را به‌شدت کاهش دهد و به طرز چشم‌گیری بر محبوبیت آن بیفزاید.

بیشتر بخوانید:  انواع سقف دال بتنی | مزایا و معایب استفاده از سقف دال بتنی در ساختمان
 • سقف روفیکس

این سقف مرکب به‌دلیل بهره‌مندی از قالب مشبک روفیکس امکان اجرا و بتن‌ریزی چندین مورد در زمان یکسان و طبیعتاً صرفه‌جویی در وقت و انرژی را فراهم خواهد کرد. این سقف قالب ماندگار و نوعی خاص دال بتنی آرمه دارد و همچنین نیازی به شمع‌بندی زیر سقف نخواهد بود. همچنین از دیگر مزیت‌های استفاده از این سازه می‌توان به کاهش وزن قابل‌توجه، افزایش چشمگیر سرعت و البته راحتی در زمان کار و اجرا نیز اشاره کرد.

سقف کامپوزیت چیست؟

مراحل اجرای سقف کامپوزیت

در این بخش به گام‌ها و مراحل اجرا می‌رسیم که برای ایجاد تصویر ذهنی کامل‌تر برای شما، هر مرحله از اجرای سقف کامپوزیت را به‌طور جداگانه و کامل توضیح خواهیم داد

 1. اجرای تیرهای فرعی

خست با بهره‌گیری از پروفیل فولادی یا مقاطع تیر ورق، اسکلت‌فلزی و همه تیرهای فرعی را نصب خواهیم کرد؛ البته باید توجه داشته باشید که این تیرهای فرعی در سقف کامپوزیت معمولی درنهایت به فاصله 110 سانتی‌متری از یک‌دیگر باید اجرا شوند. این فاصله نیز به‌دلیل شمع‌گذاری نکردن در این روش و لزوم قالب‌بندی زیر سقف در زمان بتن‌ریزی نباید از این مقدار بیش‌تر شود؛ زیرا فاصله تیرهای فرعی به‌عنوان تکیه‌گاه در نظر گرفته شده و هرگونه بی‌توجهی به این امر می‌تواند حادثه‌برانگیز باشد.

 1. اجرای برش‌گیرها

در این مرحله، باید ناودانی‌ها را روی تیرهای فرعی اجرا کرد و از آن‌ها به‌عنوان برش‌گیر به‌منظور متصل‌شدن تیرها و دال بتنی بهره برد؛ البته بهتر است تا حد امکان نبشی را جایگزین ناودانی به‌منظور اجرای برش‌گیر نکنید. هنگام نصب توجه ویژه به دیتیل سقف کامپوزیت از اهمیت بالایی برخوردار بوده و انجام مراحل و نصب برش‌گیر مطابق نقشه با استفاده از جوش‌کاری و در دو جهت تیر بهترین نتیجه ممکن را به‌ارمغان خواهد آورد. بهتر است برش‌گیرها حداقل 25 میلی‌متر دارای پوشش بتنی باشند و مرکز برش‌گیرهای ناودانی درنهایت 500 میلی‌متر تا مرکز فاصله داشته باشند.

قالب‌بندی سقف کاذب کامپوزیت

 1. قالب‌بندی

پس از انجام صحیح مراحل اول و دوم اجرای سقف کامپوزیت، حال نوبت به قالب‌بندی به روش تخته‌کوبی خواهد رسید که یکی از مراحل مهم و نیازمند دقت و توجه ویژه است. در این گام ابتدا باید تخته‌های چارتراش در ابعاد 5 در 5 یا 7 در 7 را به‌منظور جلوگیری از چسبیدن بتن به آن روغن‌کاری و سپس با فاصله بین تیرهای فرعی جای‌گذاری کنید. این تخته‌ها روی چهار تراش‌ها قرار می‌گیرند و سطح را به‌طور کامل می‌پوشانند و از طرفی هم بسیار مهم است که تمام این کارها دقیقاً بعد از اجرای اسکلت ساختمان و نصب تیرهای فرعی صورت بگیرد.

 1. اجرای میلگردهای حرارتی

پس از تکمیل مراحل قبل، در این قسمت با توجه به دیتیل سقف کامپوزیت، میلگردهای حرارتی در دو جهت طولی و عرضی توسط سیم مفتول در محل تقاطع به‌هم متصل می‌شوند؛ طوری‌که هنگام بتن‌ریزی هم جابه‌جا نشده و محکم سر جای خود باقی بمانند. این میلگردهای حرارتی باید آج‌دار باشند؛ البته در اجرای سقف معمولاً از نوع A2 و A3 استفاده خواهد شد، اما بی‌توجهی به این نکات می‌تواند بر کل فرایند اجرا تأثیرگذار باشد.

 1. نصب اسپیسر

قطعه‌ای پلاستیکی، بتنی یا فولادی به نام اسپیسر زیر میلگردها نصب می‌شود و اجازه نمی‌دهد در زمان بتن‌ریزی، میلگردها به ته قالب فرو بروند و ضمن ایجاد کاور برای بتن، از خوردگی میلگردها نیز جلوگیری خواهد کرد؛ البته باید توجه داشت که فاصله مناسب بین میلگرد حرارتی و کف بتن در کم‌ترین حالت باید 3 سانتی‌متر باشد. پس از اتمام مراحل آرماتوربندی، قالبی با حداقل ارتفاع 10 متر در قسمت‌های کناری سقف نصب خواهیم کرد تا در زمان بتن‌ریزی، شاهد سرازیرشدن آن به طبقات زیرین نباشیم.

 1. بتن‌ریزی

در این قسمت یا بتن را خریداری کرده و به‌طور آماده استفاده خواهیم کرد یا در محل آن را می‌سازیم و سپس از طریق پمپ به طبقات دیگر منتقل می‌کنیم. سپس حباب‌های هوا را خارج کرده و به‌منظور ایجاد سطح همگن ویبره‌کاری را انجام می‌دهیم. پس از آن برای یکسان پخش‌کردن بتن و صاف‌کردن آن و همچنین آبیاری منظم به‌منظور شکل‌گرفتن بتن، در هفته نخست بتن‌ریزی اقدام خواهیم کرد.

البته پس از ریختن بتن، عمل‌آوردن آن برای جلوگیری از شکننده‌شدن یا ترک‌خوردن بتن باید در اولویت قرار بگیرد. همچنین مهم است که هنگام بتن‌ریزی سقف کامپوزیت، ضخامت بتن حدود 10 سانتی‌متر و عیار آن 300 تا 350 کیلوگرم در نظر گرفته شود. البته باید نحوه اجرای سقف کامپوزیت به دو صورت بدون شمع‌بندی و همراه با شمع‌بندی انجام شود که در ادامه بیش‌تر از این دو خواهیم گفت.

اجرای سقف کامپوزیت

در روش بدون شمع‌بندی باید قالب‌هایی از جنس چوب در بین دهانه تیرهای فلزی قرار گیرند و دیگر نیازی به شمع‌بندی زیر تیرهای فلزی و دال بتنی نیست؛ از این‌رو تیرهای فلزی باید وزن خود و اضافه وزن قالب‌بندی را تاب بیاورند و هرگونه باری که به سقف اعمال شود، حمل آن بر عهده مقطع مرکب خواهد بود.

در روش اجرای سقف کاذب کامپوزیت به‌کمک شمع‌بندی تیر فولادی قبل از مرحله عملکرد مرکب نباید هیچ‌گونه وزنی را متحمل شود و به‌همین‌دلیل در قسمت زیرین تیر فولادی و البته با رعایت فاصله مناسب، شمع قرار داده خواهد شد. به‌این‌صورت در موقع اجرا، تیر فولادی تحت هیچ‌گونه تنشی قرار ندارد و حمل‌بار برعهده مقطع مرکب خواهد بود.

مزایای سقف کامپوزیت چیست؟

همان‌گونه که در ابتدای این مقاله نیز گفتیم، انواع مختلف سقف کامپوزیت از سقف کامپوزیت فلزی، کرومیت، عرشه فولادی و سقف کامپوزیت معمولی به‌شدت مورد توجه قرار گرفته و طبیعتاً مزایای متعدد استفاده از این سازه دلیل این استقبال بوده است. در ادامه مزایای این سقف آمده است:

 • مقاومت بالا

سقف کاذب کامپوزیت به لطف استفاده از ورق فولادی و قالب‌های به‌کاررفته، در مقایسه با بسیاری از انواع و مدل‌های گوناگون سقف مانند تیرچه بلوک از مقاومت بالاتری برخوردار است و همین موضوع به‌تنهایی یکی از مزایای بزرگ این سازه به شمار می‌رود.

مقاوم‌بودن این سقف‌ها در بسیاری از مناطق و مکان‌هایی با احتمال وقوع حوادث گوناگون از آن یک راهکار هوشمندانه برای افزایش ضریب ایمنی و کاهش چشم‌گیر تلفات مالی و جانی می‌سازد و روزبه‌روز بر محبوبیت آن می‌افزاید؛ برای مثال یکی از بهترین عملکردها در برابر حوادثی از قبیل زلزله و آتش‌سوزی را می‌توان در ساختمان‌هایی با سقف کامپوزیت عرشه فولادی مشاهده کرد که در جلوگیری از بروز فاجعه تا حد قابل‌توجهی جلوگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  معرفی بلوک بتنی سبک | یکی از اجزای سقف اینتل دک
 • وزن پایین

یکی‌دیگر از مزایای این سقف‌ها، وزن پایین‌تر آن در مقایسه با انواع دیگر از جمله سقف تیرچه بلوک است که در شرایط مختلف می‌تواند بسیار کاربردی باشد. این وزن پایین تا حد بسیار زیادی به تیرهای فرعی و ضخامت بتن بستگی دارد و همین امر در برخی موارد به افزایش محسوس وزن این سازه‌ها منجر می‌شود؛ تا جایی که می‌تواند از همین سقف‌های تیرچه بلوک نیز سنگین‌تر باشد! درمجموع می‌توان مقدار وزن کم را با وجود وابستگی به عوامل مختلف و ضخامت سقف کامپوزیت از مزایای بزرگ استفاده از این مدل سقف‌ها دانست.

 • یکپارچگی

از ایمنی و وزن مناسب که بگذریم، باید به یکپارچگی کلی سقف‌های کامپوزیت اشاره کنیم که نقش بزرگی در انتخاب این سازه توسط مهندسان و پیمانکاران داشته است. ایجاد دیافراگم صلب که به یکپارچگی بیش‌تر سقف و اسکلت انجامیده، این سازه را از بسیاری از انواع و مدل‌های موجود متفاوت کرده و حتی در میزان مقاومت آن نیز به حد چشم‌گیری مؤثر بوده است.

سقف کامپوزیت فلزی

 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها

استفاده از سقف کاذب کامپوزیت در انواع مختلف به‌ویژه سقف کامپوزیت معمولی می‌تواند تا حد قابل‌توجهی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند و هزینه تمام‌شده پروژه‌ها را به‌شدت کاهش دهد. استفاده از این سازه‌ها به‌دلیل مزایای متعدد و نیازنداشتن به ترمیم یا تعویض، هزینه‌های مجدد را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد. همچنین کاهش مصرف بتن می‌تواند در صرفه‌جویی مالی پیمانکاران فوق‌العاده مؤثر باشد.

 • سرعت بالا در اجرا

یکی از مشکلات بسیاری از انواع سقف‌ها، عدم امکان اجرای سریع به‌دلیل لزوم اجرای هر سقف به‌طور جداگانه و اجرای هر سقف پس از اتمام مورد قبلی برای حفظ امنیت است، اما سقف کامپوزیت به‌دلیل نیازنداشتن به شمع‌بندی و همچنین میزان مقاومت بالا، امکان اجرای چندین مورد در زمان یکسان را دارد و از همین‌رو سرعت اجرای آن به‌شکل شگفت‌آوری بالا بوده و می‌تواند برای پروژه‌هایی با مهلت مشخص به‌شدت مؤثر باشد.

 • راحتی در اجرا

از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از این سقف‌ها، راحتی در اجرای آن است که ضمن نیاز‌نداشتن به افراد متعدد، به ابزار بیش‌ازحدی نیز نیازی ندارد و همین امر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها منجر خواهد شد؛ مزیتی که این سازه به‌وسیله آن بسیاری از رقبا را به‌تنهایی پشت‌سر خواهد گذاشت. بی‌شک سهولت و راحتی در اجرای سقف موجب افزایش سرعت در اجرا خواهد شد و ازهمین‌رو نیز یکی از دلایل محبوبیت بالای سقف کامپوزیت به‌شمار خواهد رفت.

بیشتر بخوانید:  نکات مهم در مورد بازسازی سقف ساختمان + مراحل بازسازی سقف
 • نیازنداشتن به شمع‌بندی

نیاز‌نداشتن به شمع‌بندی و ازبین‌بردن رد فولاد زیر سقف نیز از مزایای دیگر استفاده از سقف کاذب کامپوزیت است که به مزایای دیگری همچون راحتی و سهولت در اجرا، افزایش سرعت و همچنین کاهش هزینه‌ها منجر خواهد شد. البته باید اشاره کرد که در برخی موارد و درصورت مشاهده افزایش دهانه می‌توان به‌صورت موقت از شمع‌بندی یا سایر نگه‌دارنده‌ها نیز بهره برد.

معایب سقف کامپوزیت چیست؟

به‌منظور تصمیم‌گیری صحیح و جامع شما ضروری است از معایب این مدل از سقف نیز بگوییم که شاید در مقابل مزایای آن چندان قابل‌توجه نباشند، اما به‌هرحال باید به آن‌ها توجه کرد.

 • هزینه نسبتاً زیاد اجرای سقف کاذب کامپوزیت

به‌جرئت می‌توان گفت مهم‌ترین مشکل و منبع نگرانی اصلی بسیاری از خریداران احتمالی سقف کامپوزیت، به‌ویژه سقف کامپوزیت فلزی و سقف کامپوزیت کرومیت، مسئله هزینه‌های آن است. این سازه‌ها به‌دلیل مزایای متعدد و کارآمدی در شرایط مختلف، گزینه‌هایی رده بالا در نظر گرفته می‌شوند و به‌همین‌دلیل هزینه‌های نسبتاً زیادی را به خریدار تحمیل خواهند کرد که البته در مقابل هزینه‌های تعویض و ترمیم سایر مدل‌ها، چندان‌هم قابل‌توجه نیست!

با این‌که قیمت نهایی به موارد گوناگونی بستگی دارد، باید اشاره داشت که سقف کامپوزیت بیش از انواع مختلف دیگر سقف هزینه خواهد داشت و اگر به‌دنبال مقرون به صرفه بودن یا بنا به دلایلی به‌دنبال راه‌حلی کوتاه‌مدت و مقطعی هستید، این سقف گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود، اما در مقابل اگر به‌دنبال محصولی با رده بالا، باکیفیت و کاربرد کم‌نظیر برای سال‌های متمادی هستید، باید به‌طور جدی به این گزینه فکر کنید!

 • لرزش زیاد

وزن پایین و نازک‌بودن سقف کاذب کامپوزیت که از مزایای این سازه نیز به‌شمار می‌رود، درعین‌حال می‌تواند موجب لرزش زیاد سقف از دیگر انواع آن شود که اجرای آن را در ساختمان‌های مسکونی نیازمند کنترل لرزش خواهد کرد. البته این مورد به ضخامت سقف کامپوزیت نیز بستگی دارد و پیمانکاران و مهندسان بنا بر نیاز و شرایط پروژه خود باید به این عامل هم توجه ویژه‌ای داشته باشند.

ضخامت سقف کامپوزیت

 • دشوار بودن اجرا روی برخی اسکلت‌ها

از دیگر معایب استفاده از این سازه نیز می‌توان به وجود پیچیدگی‌ها و دشواری‌ها هنگام اجرا روی برخی اسکلت‌ها مانند اسکلت فلزی اشاره کرد که البته با استفاده از راه‌حل‌هایی می‌توان این موضوع را تسهیل کرد.

بیشتر بخوانید:  انواع سقف سبک چیست؟ + مزایا و معایب آن

نکات مهم درباره سقف کامپوزیت

در ادامه باید نکاتی را گوشزد کنیم که در عین سادگی بسیار مهم هستند و کم‌توجهی به آن‌ها می‌تواند پیامدهای بدی در اجرای سقف کامپوزیت داشته باشد:

 • ضخامت دال بتنی به‌هیچ‌وجه نباید از 80 میلی‌متر کمتر باشد.
 • ضخامت دال بتنی روی بخش فوقانی نباید از 50 میلی‌متر کمتر باشد
 • 15 میلی‌متر حداقل مقدار مطلوب برای پوشش بتن روی گل میخ در نظر گرفته شده است.
 • عرض مؤثر دال بتنی نباید به‌هیچ‌وجه از یک هشتم دهانه تیر فراتر رود.
 • اگر بتن به‌عنوان سطح پوششی انتخاب شد، ابتدا سفت‌شدن بتن سقف در اولویت است و سپس افزایش سختی و دوام سطح بتن از طریق صاف و فشرده‌کردن به‌وسیله ماله برقی
 • اگر بتن برای کف‌سازی انتخاب شود نیز پرداخت سقف کامپوزیت توسط انواع ماله مهم است.
 • 5 برابر ورق فلزی حداکثر مقداری است که برای قطر گل میخ مطلوب در نظر گرفته شده است.
 • برای بتن معمولی 20 و برای بتن سبک 25 میلی‌متر، حداقل اصله مطلوب بال بالایی ورق تا گل میخ در نظر گرفته شده است.
 • از مرکز تا مرکز برش گیر ناودانی نباید بیش از 500 میلی‌متر فاصله باشد.
 • سیار مهم است که گل میخ روی تیر فولادی به‌طور کامل ذوب شود.
 • عرشه فولادی 38 میلی‌متر یا 76 میلی‌متر عمق، 750 تا 900 میلی‌متر عرض، ورق‌های فولادی فلوت‌دار است که در ساخت سقف به‌عنوان عضو ساختاری پشتیبان که سیستم سقف ساخته‌شده روی آن قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود. عرشه سقف معمولاً در پیکربندی سقف‌های مسطح (افقی) استفاده می‌شود، اما می‌تواند برای سقف‌های شیب‌دار نیز استفاده شود.
 • عرشه کامپوزیت محصولی مشابه عرشه سقف است و یک ورق فولادی فلوت‌دار به عمق 38 یا 76 میلی‌متر است. آنچه عرشه مرکب را از عرشه ساده (کف یا سقف) متمایز می‌کند، عملکرد ساختاری ترکیبی است که بین عرشه فولادی و دال بتنی ایجاد شده است.عرشه کامپوزیت در ابتدا به‌عنوان یک فرم ثابت برای دال کف بتنی عمل می‌کند. پس از سخت‌شدن بتن، عرشه فولادی مرکب و قفل بتنی یک دال کامپوزیت ایجاد می‌کنند.

دیتیل سقف کامپوزیت

 • عرشه کامپوزیت عمیق محصولی مشابه با عرشه کامپوزیت معمولی است، اما عمق آن تا 203 میلی‌متر است. این بخش عمیق‌تر، همراه با فولاد و بتن تقویت‌کننده اضافی، یک سیستم کف ایجاد می‌کند که می‌تواند دهانه‌های بیش از 9 متر را به‌دست آورد. دهانه‌های طولانی انعطاف‌پذیری و کارایی بیش‌تری را در سیستم قاب‌بندی سازه دارد.
 • دال‌های کامپوزیت وسیله‌ای بسیار کاربردی و اقتصادی برای ایجاد یک سیستم کف هستند و در ارتباط با ساخت تیر کامپوزیت به‌خوبی عمل می‌کنند. ظرفیت سازه‌ای دال‌ها باید با آزمایش تعیین شود و هر سازنده جداول بارگذاری را برای پروفایل‌های فردی خود منتشر می‌کند.
 • استفاده از دیافراگم عرشه فولادی در بیش‌تر موارد می‌تواند نیاز به مهاربندی جداگانه را برطرف کند. طراحی CSSBI B13 دیافراگم‌های عرشه فولادی نشان می‌دهد چگونه از سختی ذاتی عرشه فولادی برای انتقال بارهای جانبی در یک سیستم سازه استفاده شود.این نسخه 3 راهنما اکنون جداول طراحی را براساس روش 3 سرویس و روش SDI ارائه می‌دهد.  انواع اتصال قاب شامل جوش‌های نقطه‌ای قوس الکتریکی، پیچ‌ها و پین‌های هیلتی است. این ویرایش سوم برای مطابقت با الزامات آیین‌نامه ملی ساختمان کانادا در سال 2005 و مشخصات CSA-S136-01 (همراه با مکمل 2004) برای طراحی اعضای سازه‌های فولادی با شکل سرد به‌روز شده است.

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

 • استفاده از عرشه فولادی به‌طورکلی محصولی ساختاری است که برای مقاومت در برابر بارهای گرانشی طراحی شده است. بااین‌حال، از زمانی که برای اولین بار به‌صورت تجاری معرفی شد، تلاش‌های موفقیت‌آمیزی برای استفاده از عرشه برای انجام بیش از یک عملکرد صورت گرفته است. عرشه سقف آکوستیک نمونه‌ای از استفاده از مواد عرشه برای انجام عملکردهای متعدد با افزایش هزینه بسیار کم است. عرشه آکوستیک سقف تمام‌شده با قابلیت کاهش نویز را فراهم می‌کند و درعین‌حال مقاومت بار عمودی و افقی موردنیاز را نیز فراهم می‌کند. کاهش نویز توسط سوراخ‌ها و عایق صوتی یا مواد حاصل می‌شود. صدا از طریق سوراخ‌ها به عرشه نفوذ می‌کند و توسط عایق جذب می‌شود.
 • استاندارد CSSBI 10M برای سقف عرشه فولادی و استاندارد CSSBI 12M برای عرشه کامپوزیت برای کمک به تعیین‌کننده‌ها، طراحان، خریداران، سازندگان و سازندگان سقف فولادی و عرشه کامپوزیت با ارائه اطلاعاتی در نظر گرفته شده‌اند که می‌توانند با مرجع درصورت تمایل استفاده شوند. این استانداردها شامل حداقل الزامات توصیه‌شده برای عیار فولاد، ضخامت طراحی فولاد پایه، تعیین پوشش فلزی، بارها، مقاومت‌ها و انحرافات و همچنین طراحی، ساخت و نصب به‌طورکلی است. درحال‌حاضر CSSBI استانداردی برای محصولات عرشه کامپوزیت عمیق ندارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *