اینتل دک
سقف دال بتنی

سقف‌ها مهم‌ترین عنصر ساختمان هستند و علاوه‌بر آن که از نظر ظاهری به آن روح می‌بخشند بیشترین فشار وزن ساختمان را نیز تحمل می‌کنند. یکی از انواع سقف‌های پرکاربرد که نقش مهمی در صنعت ساختمان‌سازی ایفا می‌کند، سقف دال بتنی است. در ادامه این پست با انواع دال بتنی، دال بتنی مجوف و کاربرد آن‌ها در ساختمان‌سازی بیشتر آشنا خواهیم شد.

سقف دال بتنی چیست؟

سقف دال بتنی، سقفی کاربردی در صنعت ساختمان‌سازی است که به‌طور یکپارچه از بتن و فولاد ساخته می‌شود. ضخامت این نوع سقف‌ها معمولاً بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر است. از این نوع سقف‌ها بیشتر در ساختمان‌های چندطبقه استفاده می‌شود به همین دلیل نسبت به سقف‌های دیگر قادر به تحمل وزن بیشتری هستند.

سقف دال بتنی چگونه ساخته می‌شود؟

به‌طورکلی سقف‌های دال بتنی به دو روش پیش‌ساخته و ساخت در محل پروژه  ساخته می‌شوند که در ادامه به توضیح درباره هرکدام خواهیم پرداخت:

سقف دال بتنی پیش‌ساخته

در این روش دال‌های بتن ابتدا درون کارخانه ساخته می‌شوند و سپس به محل پروژه حمل می‌شوند.

سقف دال بتنی ساخت در محل پروژه

طراحی دال بتنی در چند مرحله انجام می‌گیرد:
_ ابتدا خمیر بتن را در قالب‌های مخصوص می‌ریزند.
_ قبل از ریختن بتن در قالب‌ها میلگرد‌های آج‌دار را با گیره‌های پلاستیکی ثابت می‌کنند.
_ بتن را درون قالب‌ها می‌ریزند تا به دال بتنی تبدیل شود.
_ بعد از خشک‌شدن، دال‌های بتونی را در سقف جای می‌دهند.

نکته مشترک در مورد تمام دال‌های بتونی این است که حتماً باید به‌طور منظم در جای صحیح خود قرار بگیرند.

سقف دال بتنی پیش‌ساخته

انواع سقف‌های دال بتنی

در ادامه به معرفی سقف‌های دال بتنی، شرح و بررسی ویژگی‌های هریک خواهیم پرداخت:

دال بتنی یک‌طرفه

سقف دال بتنی یک‌طرفه، فقط در یک جهت می‌تواند فشار را تحمل و به تیر افقی ساختمان انتقال دهد. حدود ضخامت آن معمولاً با توجه به دهانه ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر است. یک نمونه دال بتنی یک‌طرفه می‌توان به سقف تیرچه‌بلوک اشاره کرد که برای کاهش بار اضافه بلوک سیمانی از آن استفاده می‌شود. این دال‌ها روی دو تیر به‌صورت موازی قرار می‌گیرند و بارهای جانبی و داخلی در یک جهت به آن وارد می‌شوند. طول دهانه این دال ۶٫۳ متر است.

دال‌های بتونی یک طرفه به سه گروه جامد، تخته دنده‌ای و توخالی تقسیم‌بندی می‌شوند. دال‌های بتنی یک‌طرفه مقاومت زیادی در برابر زلزله، درجه حرارت و رطوبت دارند. کاربرد این نوع از دال‌ها معمولاً برای پروژه‌های بزرگ صنعتی است.

سقف دال بتنی دوطرفه

دال بتنی دو طرف تقریباً شبیه دال یک‌طرفه است اما به چهارچوب بیشتری نیاز دارد و وزن را از دو طرف به زمین منتقل می‌کند به همین دارای مقاومت بالایی هستند. این نوع دال‌ها با ضخامت کم و طول و عرض زیاد می‌باشند که در پروژه‌های عمرانی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

دال بتنی دوطرفه متکی بر تیر‌های لبه‌ای

دال‌های بسیار نازک به لبه تیرها تکیه داده شده است به دلیل نازک‌بودن دال‌ها سقف سبک است.

دال بتنی دو طرفه متکی بر دیوار

لبه‌های دال‌ها به‌طور مستقیم به‌طور مساوی بر روی دیوار قرار می‌گیرد.

سقف دال بتنی دوطرفه

دال بتنی دوطرفه تخت

در این روش دال‌ها بدون هیچ تیری مستقیم روی ستون قرار می‌گیرند. مواقع استفاده از آن‌ها زمانی است که بار سنگین به دال وارد نشود.

دال بتنی مجوف

دال بتنی یک سطح بتونی تقویت شده است که حاوی شبکه‌های مربعی با وجوه عمیق است. این نوع دال‌ها برای ورودی هتل‌ها و رستوران‌ها استفاده می‌شود. دال بتنی مجوف نسبت به دال تخت قادر به حمل بار بیشتری است زیرا دارای دها‌نه‌‌های طولانی‌تری می‌باشند. دال بتنی مجوف علاوه بر سقف مجوف برای کف نیز می‌تواند استفاده شود. این نوع دال برای نواحی بادخیز مناسب نیست.

دال وافل

دال وافل یک نوع دال بتنی است که بخش بالای آن از دال تخت و بخش پایین آن از یک شبکه تو خالی تشکیل شده است که این شبکه تو خالی باعث کاهش وزن ساختمان می‌شود. سقف وافل برای بیمارستان، فرودگاه و‌ راه‌آهن کاربرد زیادی دارد. از مزایای این نوع دال می‌توان به وزن کم، ظاهر زیبا و ظرفیت باربری بالا اشاره کرد. نصب این نوع دال به دلیل پیچیده‌بودن تأسیسات نیازمند به نیروی کار ماهر است.

دال تخت قارچی

دال تخت قارچی دالی با سرستون مخروطی شکل است. مهم‌ترین دلیل استفاده دال تخت قارچی این است که فشار کمتری به ستون‌ها از طریق وزن سقف و بارهای وارده اعمال شود. برای بتون‌ریزی دال تخت قارچی، عملیات قالب‌بندی و آرماتور به‌صورت مجزا از ستون‌ها انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:  معرفی سیستم‌های سازه‌ای دال تخت

سقف دال بتنی پیش‌تنیده

از جدید‌ترین نوع دال‌هایی است که با وجود آن که نازک است بسیار مقاوم‌تر از دیگر دال‌ها است. از این نوع سقف‌ها برای احداث انواع پل‌ها نیز استفاده می‌شود.

سقف دال بتنی چیست؟

سقف دال گنبدی

این نوع سقف‌ها به شکل نیم‌دایره می‌باشند که برای محافظت از آثار تاریخی و نمای مساجد از آن‌ها استفاده می‌شود. ضخامت دال بتنی سقف حدوداً ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر است.

سقف دال قوس دار

نوعی دیگر از سقف‌های دال بتنی که به‌صورت انحنادار می‌باشند، سقف‌های دال قوس‌دار هستند که برای ساخت پل و تونل‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. ساخت این نوع سقف‌ها بسیار طولانی و زمان‌بر است.

سقف دال شیب‌دار

سقف‌های دال شیب‌دار نوعی سقف دال بتنی است. این نوع سقف‌ها که شکل مثلث گونه دارد برای خانه‌های واقع‌شده در نواحی شمال ایران استفاده می‌شود. سقف‌های دال شیب‌دار اگر در نواحی پربارش استفاده نشوند دچار پوسیدگی خواهند شد. این نوع سقف‌ها ضمن داشتن ظاهر زیبا و منحصربه‌فرد دارای هزینه پایینی نسبت به دیگر سقف‌های دال بتنی می‌باشند.

بیشتر بخوانید:  سقف شیروانی چیست؟ | معرفی و بررسی انواع سقف‌های شیبدار

مزایا و معایب سقف دال بتنی

سقف دال بتنی دارای مزایای زیادی است اما در کنار این مزایا دارای معایبی نیز است:

مزایای سقف دال بتنی:

_ سقف دال بتنی نسب به سقف‌های دیگر دارای مقاومت بیشتر است.
_ این نوع سقف‌ها برای زمین‌لرزه بسیار مناسب می‌باشند.
_ استفاده از این سقف‌ها تأثیر زیادی در کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل دارد زیرا برای جابه‌جایی و انتقال، نیاز به جرثقیل ندارد.
_ سقف‌های دال بتنی بهترین عایق‌های صوتی می‌باشند.
_ تداوم و طول عمر بالاتری نسبت به دیگر سقف‌ها دارند.
یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سقف دال بتنی این است که در برابر حرارت بسیار مقاوم است و از انتشار آتش جلوگیری می‌کند.
سقف‌های دال بتنی نسبت به دیگر سقف‌ها دارای سرعت اجرای بالاتری می‌باشند به همین دلیل از نظر هزینه‌ای، اقتصادی‌تر می‌باشند.

مزایا و معایب سقف دال بتنی

معایب سقف دال بتنی:

_ به دیگر سقف‌ها دارای وزن بالاتری است.
_ در این نوع سقف‌ها نیروی فشار و کششی به بتن وارد می‌شود و بتن در برابر نیروی کششی عملکرد مناسبی ندارد.
_ استفاده از سقف‌های دال بتنی برای ساختمان‌هایی با اسکلت فولادی توصیه نمی‌شود.

سخن پایانی

سقف‌ها کلیدی‌ترین اجزای ساختمان هستند که بیشتر وزن ساختمان را متحمل می‌شوند. سقف‌های دال بتنی سازه‌هایی هستند که به‌طور یکپارچه از بتن و فولاد تشکیل‌ شده است. این نوع سقف‌ها بسته به کارایی خود در انواع مختلفی موجود هستند. از مزایای این سقف‌ها می‌توان به‌سرعت اجرای بالا‌تر، بادوام‌بودن و عایق‌بودن آن‌ها اشاره کرد. به‌طورکلی از سقف دال بتنی می‌توان در ساخت سقف، فونداسیون و تونل‌ها استفاده کرد. در این مقاله ضمن بررسی انواع مختلف سقف‌های دال بتنی به بررسی مزایا و معایب هر یک پرداخته شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *