اینتل دک
سقف هالوکور
 • 21 اردیبهشت 1401
 • fateme khanmohamadi
 • 0

سقف هالوکور پیش‌ساخته از سیستم‌های سقف‌سازی معروف دنیا به حساب می‌آید. همان‌طور که از نام این سقف‌ها پیداست، به‌صورت پیش‌ساخته و در کارخانه یا کارگاه تولید می‌شوند. سقف هالوکور به دو صورت بتن پیش‌تنیده و بتن معمولی در بازار موجود است. پس از ساخت در کارگاه به محل موردنظر انتقال یافته و در آن‌جا نصب می‌شود. در طول این سقف‌ها حفره‌هایی ایجاد می‌کنند تا بار مرده کاهش پیدا کند و درنتیجه وزن و فشار بر روی ستون‌ها نیز کمتر شود. این نوع از سقف‌ها نیز به مانند دیگر سیستم‌های سقف‌سازی پیش‌ساخته سرعت اجرای بسیار بالاتری نسبت به سقف‌های معمولی دارد، پس به دلیل برخورداری از این مزیت سقف هالوکور پروژه‌های ساخت‌وساز در مدت‌زمان کمتری به اتمام می‌رسند. در این مقاله با معرفی کامل سقف هالوکور از مزایا و معایب آن تا اجرای این سقف با شما همراه هستیم.

سقف هالوکور چیست؟

سقف هالوکور پیش‌ساخته نوعی سقف مجوف است که پس از طراحی و ساخت در محل کارگاه، به خانه و ساختمان منتقل و در آن‌جا نصب می‌شود. برای اتصال بهتر سقف باید قلاب‌های مخصوصی به کار برده شود. بعد از آن عملیات بتن‌ریزی انجام می‌گیرد تا سقف به‌طور ثابت و دائمی بماند. علاوه‌بر بتن، گروت نیز برای چسباندن و اتصال اجزای سقف مورداستفاده قرار می‌گیرد. روش گروت‌ریزی شباهت زیادی با فرایند بتن‌ریزی دارد. سقف هالوکور به عنوان یک نوع سقف پیش‌ساخته ضخامت کمتری دارد. در کنار این ویژگی، قابلیت استفاده در دهانه‌های بزرگ 18 متری را نیز خواهد داشت. این سقف‌ها حتی می‌توانند طول دهانه را نیز کاهش دهند.

بیشتر بخوانید:  بتن ریزی چیست؟ | اصول و روش های مختلف بتن ریزی

علاوه‌بر‌آن سبب استفاده و به‌کارگیری بهینه و مفید از سازه بتنی نیز خواهند شد. پس با توجه به نکات گفته‌شده، سقف هالوکور در همه مراحل از طراحی و تولید تا انتقال به محل ساختمان و نصب نیازمند یک تیم و اکیپ تخصصی و باتجربه است. رعایت این نکته، اجرای صحیح سقف هالوکور را تضمین و از مشکلات احتمالی پیش‌گیری می‌کند. از نکات قابل‌ توجه دیگر درباره این نوع سقف، اتصال و نصب قطعات به‌صورت برشی در مقاطع تعیین شده است. هم‌چنین باید از میلگرد‌های مناسب و عنوان قلاب استفاده شود و محاسبات اندازه‌ها نیز به‌صورت دقیق و مطابق دهانه دیوار‌ها صورت بگیرد. سقف هالوکور در مرکز تحقیقاتی مسک مورد آزمایش قرار گرفته و برای استفاده از آن باید در چارچوب قواعد این مرکز و در صورت الزام و در محل مناسب پیش رفت.

سقف هالوکور چیست؟

 الزامات فنی سقف هالوکور پیش‌ساخته پیش‌تنیده

 • سقف‌هایی تشکیل شده از دال سقف هالوکور پیش‌ساخته از بتن رایج و معمولی و در برخی موارد بتن پیش‌تنیده نیز ساخته می‌شوند. این نوع سقف‌سازی مانند سایر سیستم‌های سقف‌سازی پیش‌ساخته در همه دنیا مخصوصاً کشور‌های مدرن و صنعتی محبوب و پرکاربرد است.
 • به‌کارگیری این سیستم فقط در بنا‌هایی که اسکلت‌ آن‌ها از بتن مسلح باشد مجاز است.
 • کارگذاری این سقف به صورت لرزه‌ای باید طبق مبحث 6 قوانین ملی و استاندارد‌های سازه‌ها انجام بگیرد. عنوان این مبحث فشار وارد بر سیستم‌های سازه‌ای است.
 • باید ضخامت 5 سانتی‌متری رعایت شود. این کار برای صلبیت دیافراگم و مربوط به زمانی است که شما از بتن آرمه استفاده می‌کنید.
 • عایق‌بندی صوتی باید با مبحث 18 مقررات ملی مسکن به نام عایق‌بندی و تنظیم صوت، مطابقت داشته باشد.
 • لازم است که نکات مربوط به مقاوم‌سازی سقف و دیوار‌ها در مقابل آتش‌سوزی طبق استاندارد‌ها رعایت شود. این یعنی کارکرد آن‌ها در مقابل حریق سنجیده شده و تست شود.
 • در ساخت سقف هالوکور پیش‌ساخته باید به صرفه‌جویی در انرژی توجه کنید. اگر این سقف عایق قوی در مقابل سرما باشد موضوع صرفه‌جویی در انرژی و به‌خصوص انرژی گاز که عموماً برای گرم‌کردن خانه به کار می‌رود، محقق خواهد شد.
 • مصالح و قطعات استفاده‌شده در سقف هالوکور باید از لحاظ دوام و مقاومت و هم‌چنین شرایط محیط، طبق استاندارد‌های جهانی انتخاب شوند.
 • در محیط ایران ورق فولادی که در سقف هالوکور موجود است، در معرض خوردگی و زنگ‌زدگی قرار دارد. کاری که باید بکنید این است که از فولاد در مقابل زنگ‌زدگی و عوامل فرسایشی دیگر مواظبت کنید تا عمر سقف و ماندگاری آن افزایش یابد. معمولاً با رنگ‌کاری و یا روکش‌دارکردن فولاد و میلگردها می‌توانید آن‌ها را از این خطر حفظ کنید.
 • دال‌های سقف هالوکور فقط تحت نظر افراد متخصص و باتجربه در این زمینه قابل‌ اجرا است، چراکه سقف در مرحله ساخت‌ و اجرا باید از نظر کیفی بررسی و تأیید شود. این کار از افراد غیرمتخصص ساخته نیست.
 • نیروی کششی سقف باید به وسیله جک کالیبره شده به‌طوردقیق کنترل شود.
 • رده مصرف بتنی که در سقف به کار می‌برید باید دست کم برابر با 30c باشد.
 • در پلان‌ها و نقشه‌هایی که نظم خاصی ندارند لازم است که بتن به ضخامت 5 سانتی‌متر ریخته شود. در شرایطی که ابعاد دهانه از نصف عرض پنل بزرگ‌تر باشند نیز همچنان باید این کار انجام شود.
 • ابعاد دهانه بازشو باید در سطح استاندارد ایجاد شود. این یعنی نباید از نصف عرض پنل و همین‌طور از یک پنجم طول پنل بزرگ‌تر باشد.
 • زمانی‌که در نقاط اتصال دیافراگم به ستون‌ها و سطوح مقاوم‌سازی، انتقال برش‌ها انجام می‌گیرد، باید از میلگرد‌های به شکل قلاب استفاده کنید.
 • برای این‌که سقف هالوکور کاملاً یکپارچه باشد لازم است که نکاتی را رعایت کنید. در نقاطی که قطعات سقف به هم متصل می‌شوند باید قابلیت مهار نیروی وارده شکل بگیرد. هم‌چنین باید در اطراف بازشو‌های سقفی که به صورت پیچ و مهره به هم وصل می‌شوند تیرچه اجرا شود و برای استحکام و مقاومت بیشتر نیز از کلاف‌هایی نیز در اطراف آن استفاده شود.

مزایا و معایب سقف هالوکور چیست؟

در این بخش به بررسی مزایا و معایب سقف هالوکور پیش‌ساخته می‌پردازیم.

مزایای سقف هالوکور

سقف هالوکور از استحکام فوق‌العاده‌ای برخوردار است. در اجرای این سقف‌ها کیفیت بالای آن‌ها به‌خوبی قابل‌ مشاهده است. دلیل این موضوع، نبودن خطای انسانی به دلیل سپردن اجرای آن به متخصصین کارکشته است. اجرای سقف هالوکور سرعت بسیار زیادی دارد. به‌طوری‌که امکان ساخت 300 مترمربع سقف در روز وجود خواهد داشت. قیمت اجرا و کار گذاشتن سقف هالوکور مناسب است و قابلیت رقابت با سایر سیستم‌های سقف‌سازی رایج را نیز دارد. وزن این سقف در قیاس با دیگر سقف‌ها بسیار کمتر است. اختلاف وزن این سیستم با سایرین حدود 40 درصد است.

مزایای سقف هالوکور

بنابراین وزن دیوار‌ها و اسکلت نیز کاهش می‌یابد. درنتیجه هنگام وقوع زلزله فشار بسیار کمتری به سقف و اسکلت وارد می‌شود و در نهایت، اسکلت ساختمان می‌تواند واکنش و مقاومت خوبی در مقابل زلزله از خود نشان دهد. با استفاده از این سقف دیگر نیازی به کار گذاشتن جک در طبقات و همین‌طور بتن‌ریزی و قالب‌بندی نخواهد بود. در کنار این‌ها به دلیل مهار خیزش اسکلت، ارتعاشات در بخش کف ساختمان احساس نخواهد شد. سقف هالوکور در محیط کارگاهی و بر اساس استانداردها و متدهای پیشرفته دنیا ساخته می‌شود. این سیستم مقاومت بالایی نیز در برابر آتش‌سوزی دارد، به طوری که می‌تواند بین 2 تا 4 ساعت در برابر آتش‌سوزی دوام بیاورد. سقف هالوکور پیش‌ساخته عایق مناسبی در مقابل صدا و گرماست.

این به‌خاطر وجود سوراخ‌هایی است که در سقف وجود دارد. به همین دلیل هم هست که با ضخامت پایین سقف، شما امکان عبوردادن تأسیسات از سقف را نیز پیدا خواهید کرد. در فرایند طراحی، ساخت و اجرای سقف، دغدغه‌های مربوط به نظارت بر انجام کار را نخواهید داشت، چراکه اجرای این نوع سقف تعداد نفرات زیادی نیاز ندارد. به غیر از تمامی این ویژگی‌های که سقف هالوکور را به یک سیستم منحصربه‌فرد و بهینه تبدیل می‌کند یک ویژگی مهم دیگر نیز وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید مصالح مورداستفاده در این سقف‌ها کاملاً خشک هستند، پس می‌توان گفت که در ساخت سقف هالوکور هیچ نیازی به آب نخواهد بود. بنابراین شما می‌توانید در مصرف آب، این منبع بسیار ارزشمند، صرفه‌جویی کنید.

معایب سقف هالوکور

در بخش قبل به مزایای بسیار سقف هالوکور پرداختیم. به همین دلیل هم باید بدانید که به‌طورکلی سقف هالوکور معایب چندانی ندارد. این یعنی معایب آن مربوط به مصالح و مواد مورد استفاده و یا روش انجام کار نیست، بلکه به شرایط محیطی بستگی خواهد داشت. یکی از این دلایل، کمبود نیروی کار متخصص و باتجربه در این زمینه است. این موضوع می‌تواند موجب ایجاد مخارج اضافی برای شما شود. درست است که این عیب به خود سیستم سقف‌سازی هالوکور مربوط نمی‌شود، اما می‌تواند در انتخاب شما تأثیرگذار باشد.

عیب دیگری که با استفاده از سقف هالوکور مشاهده می‌کنید این است که این سقف برای ساختمان‌ها و خانه‌های کوچه اصلاً به‌صرفه نیست و ویژگی‌هایی دارد که در صورت استفاده در مقیاس‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر هزینه یکسانی خواهند داشت. بنابراین اگر از این سیستم سقف هالوکور پیش‌ساخته در ساختمان‌های با دهانه بزرگ‌تر استفاده کنید هزینه‌های شما به‌صرفه‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  انواع سقف برای دهانه‌های بلند + حداکثر دهانه سقف های وافل، مجوف و ...

نحوه اجرای سقف هالوکور

پس از آن‌که فرایند بتن‌ریزی ستون‌ها و اجرای فونداسیون طبق پلان و نقشه ساختمانی انجام گرفت باید در بخش‌های بالایی سقف میلگرد‌هایی به صورت قلاب نصب شود. دلیل این کار اتصال و قفل‌کردن سقف و پنل پیش‌ساخته است. بعد از آن یک مرحله بتن‌ریزی اضافه و اجرای تیرچه صورت می‌پذیرد تا کلافی در اطراف سقف برای محافظت بیشتر به وجود بیاید.

نکته‌ مهمی که باید در نظر بگیرید این است که سایز میلگرد‌ها باید در حد استاندارد باشد. یعنی به اندازه کافی مقاومت و دوام داشته باشد تا علاوه‌بر قفل‌کردن اتصالات سقف و پنل پیش‌ساخته به هم، از حرکت پنل سقف نیز پیش‌گیری کند، البته این میلگرد‌ها را می‌توان به‌صورت پیش‌ساخته نیز تهیه کرد، پس از این‌که محل آجر و سوارکردن پنل در سقف ایجاد شد، باید پنل‌ها را به محل حمل کرده تا آماده اجرا شوند. برای حمل پنل‌های پیش‌ساخته باید از جرثقیل استفاده شود.

با توجه به بزرگی طول دهانه ساختمان شما و سنگینی پنل‌های پیش‌ساخته، در بالابردن آن‌ها و اتصال‌شان به قلاب جرثقیل، به تسمه پارچه‌ای و یا سیم بکسل نیاز خواهید داشت. در برخی موارد نیز این کار توسط گیره‌های مخصوص انتقال پنل انجام می‌گیرد، البته باید توجه داشته باشید که در زمان نصب پنل بر روی سقف، قبل از این‌که از قرارگرفتن آن روی سقف مطمئن شوید اتصالات جرثقیل را باز نکنید، زیرا ممکن است باعث سقوط و آسیب‌دیدن پنل و محیط اطراف شود.

اگر نیاز باشد که برای یکپارچگی و صلبیت سازه بر روی سقف، بتن مسلح اجرا شود باید پیش از انجام کار با قراردادن مش فولادی سطح را برای آن آماده کنید. در ضمن باید دقت کنید که ضخامت بتن مسلح حداقل 5 سانتی‌متر باشد، چراکه درغیراین‌صورت بتن ضعیف است و دچار ترک‌خوردگی و فرسودگی می‌شود. درنتیجه این اتفاق بتن مسلح خاصیت مقاومت و استحکام خود را از دست می‌دهد و بی‌اثر خواهد شد. علاوه‌بر بی‌اثربودن آن، وزنی اضافه‌ نیز بر روی سقف وارد خواهد شد که در زمان زلزله فشار بر روی اسکلت و سقف ساختمان را افزایش می‌دهد و خطر ریزش در ساختمان را نیز بالاتر می‌برد.

نحوه اجرای سقف هالوکور

اگر اسکلت ساختمانی که بر روی آن پنل‌های پیش‌ساخته هالوکور را نصب می‌کنید از جنس فلز باشد، باید در ابتدا برش‌گیر را بر روی سطح آن نصب نمایید. فراموش نکنید که این کار باید قبل از انجام بتن‌ریزی صورت بگیرد تا سبب ایجاد پیوستگی و یکپارچگی در قطعات و ساختار کلی سقف ‌شود. بنابراین با توجه به نظر مهندس ساختمانی پروژه شما انجام این کار مفید را به شما توصیه می‌کنیم، چراکه سطح فلز به مانند آجر با پنل‌های هالوکور اصطکاک و اتصال ایجاد نمی‌کند. برای ایجاد داکت و ابزار‌های بازشو باید پیش از کارگذاشتن پنل‌های پیش‌ساخته به محل قرارگیری آن‌ها فکر کنید و آن محل‌ها را مشخص نمایید، زیرا باید تیرچه‌هایی را در کنار پنل‌ها برای حفظ و نگه‌داری داکت‌ها اجرا نمایید، البته در مورد داکت‌ها نکته قابل‌توجه این است که ابعاد و اندازه‌های آن‌ها باید حداکثر یک پنجم طول پنل و یا نصف عرض آن باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به‌طور کامل درباره سقف هالوکور پیش‌ساخته با شما صحبت کردیم. در مورد چیستی این سقف و ویژگی‌های آن به شما گفتیم. مزایا و معایب آن را برای شما بیان کردیم. اگر توجه کرده باشید معایب سقف هالوکور در مقابل مزایای آن بسیار کمتر است. درواقع همان‌طور که ذکر کردیم معایب این سقف مربوط به خود سقف نیست و با شرایط محیطی ارتباط دارد. به‌طورکلی استفاده از این سیستم سقف‌‌سازی پیش‌ساخته را که در سراسر جهان محبوب است به شما توصیه می‌کنیم، چراکه هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد و استقامت و دوام خیلی خوبی دارد. این‌ها تنها دو مورد از مزایای این نوع سقف‌ها هستند.

تمامی مزیت‌های سقف هالوکور پیش‌ساخته را در بخش‌های قبل برای شما بازگو کردیم که می‌توانید به آن مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که اجرای این سیستم نیروی متخصص و آموزش‌دیده نیاز دارد. بنابراین همیشه باید از پیمان‌کار و کارگران استخدام‌شده در پروژه‌تان درخواست مدرک و نمونه‌کار موفق نمایید و با بررسی نمونه‌ها به میزان صحت و درستی ادعای آن‌ها پی ببرید، البته به دلیل کمبود نیروی متخصص در این زمینه با مشکل پیداکردن نیرو نیز مواجه خواهید شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *