اینتل دک
عایق‌بندی پشت‌بام

عایق‌بندی پشت‌بام یکی از مراحل نهایی ساختن یک سازه ساختمانی است که اهمیت زیادی هم دارد. امروزه عایق‌بندی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و ابزار متعددی هم دارد. ولی این‌کار در سال‌های‌دور هم انجام می‌شده و همیشه انسان به‌دنبال راهی بوده است که از ساختمان‌های خود در برابر باد و باران و طوفان  آفتاب محافظت کند. اما هدف از عایق‌بندی پشت‌بام چیست؟ عایق‌بندی پشت‌بام در سه درجه آب‌بندی، نم‌بندی و بخاربندی انجام می‌شود که در ادامه این مقاله از اینتل دک به توضیح و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

آب‌بندی چیست؟

جدول محتوای مقاله

آب‌بندی یک مجموعه از عملیات است که برای جلوگیری از نفوذ آب و باران یا آب حاصل از ذوب برف به داخل ساختمان انجام می‌شود. این‌کار معمولا در بام‌ها و همچنین بدنه و کف استخر و برخی از زمین‌هایی که سطح سفره‌های زیرزمینی در آن‌ها زیاد است، انجام می‌شود.

عایق‌کاری پشت‌بام

نم‌بندی چیست؟

نم‌بندی عملیاتی است که در آن برای عایق‌کردن پی یا جداره‌های ساختمان از نفوذ نم و رطوبت انجام می‌شود. با این‌کار ساختمان در برابر نفوذ نم مقاوم می‌شود. در این روش آب وجود ندارد و حساسیت هم بیشتر است.

بخاربندی چیست؟

هدف از بخاربندی جلوگیری از نفوذ بخار هوا به مصالح و تجهیزات ساختمانی و آهن‌آلات مورد استفاده در ستون‌ها و پایه‌های ساختمانی است تا کیفیت مصالح مورد استفاده بیشتر شده و از زنگ‌زدن آهن پیشگیری شود.

آب‌بندی و عایق‌بندی پشت‌بام در گذشته معمولا به دو روش انجام می‌شده است که استفاده از قیر گونی و کاهگل بوده است.

بیشتر بخوانید:  انواع سقف دال بتنی | مزایا و معایب استفاده از سقف دال بتنی در ساختمان

قیرگونی چیست؟

قیر یکی از مهم‌ترین فراورده‌های نفتی است که از آن‌جایی که به مقادیر زیاد در ایران وجود دارد، قیمت نسبتا پایینی نسبت به کشورهای دیگر دارد. به همین خاطر از این ماده در عایق‌کاری ساختمان‌ها استفاده می‌شده است. این ماده به خاطر چسبندگی بالایی که دارد، عایق رطوبتی خوبی برای آب‌بندی سقف و دیوارها بوده است. قیر به نسبت میان روانی یا غلظتی که دارد، در دو دسته مختلف جای می‌گیرد.

 • اول قیر اکسید شده که در کارهای ساختمانی از آن استفاده می‌شود.
 • دوم قیری که با مواد روغنی سنگین ترکیب شده و به قیر نرم تبدیل شده است.

عایق بام

عایق‌بندی فضاها با قیرگونی

بعد از شیب‌بندی و کف‌سازی و شستن محلی که می‌خواهیم عایق کنیم، محل را کاملا تمیز می‌کنیم تا هیچ‌گونه گرد و خاک و سنگ ریزه‌ای باقی نماند. چرا که کثیف بودن سطح چسبندگی قیر را کم کرده و باعث می‌شود که قیر به کف نچسبد.

لایه قیر آب شده با حرارت روی محل مورد نظر ریخته و پخش می‌شود.

در مرحله آخر گونی نخی را روی قیر پخش شده می‌چسبانند. در این مرحله از گونی نو ریزبافت استفاده می‌کنند که کاملا سالم و بودن آلودگی باشد.

گاهی در صورت نیاز قیرگونی را به صورت چند لایه انجام می‌دادند و بعد از هر بار خشک شدن قیر، یک لایه دیگر به آن اضافه می‌کردند.

همچنین بعد از سرد شدن آن یک لایه ماسه و سیمان هم برای محافظت روی آن می‌کشیدند.

کاهگل چیست؟

در ایران از قدیم در مناطق پربارش بام‌های شیب دار می‌ساختند ودر مناطق کم بارش، بام‌ها را افقی درست می‌کردند. بام افقی با کاهگل آب بندی می‌شده است. به این صورت که آب و خاک و گاه را به خوبی با هم ترکیب کرده و ورز می‌دادند و سپس کمی از این ترکیب را روی پشت بام می‌کشیدند تا به عنوان عایق بندی عمل کند. وجود کاه در این ترکیب باعث می‌شد که گل مسطح شود و ترک نخورد.

عایق‌بام با کاهگل

از این گذشته به کاهگل کمی نمک غذا هم اضافه می‌کردند تا از رشد گیاهان در آن بستر جلوگیری شود و گل خمیری شده و در زمستان و دمای زیر صفر هم یخ نزند. اما این تمام کار نبود. برای اینکه کاهگل دوام داشته باشد و کارایی خودش را از دست ندهد، باید هر سال یک لایه کاهگل جدید روی آن می‌کشیدند و آن را غلتک می‌کردند. این روش هنوز در بعضی از روستاهای ایران رواج دارد.

بعد از جنگ‌های ایران و روسیه، روس‌ها در مستعمره‌هایشان از جمله شیروان قفقاز بام‌های شیب‌دار با ورق‌های مس و آهن سیاه درست می‌کردند. ایرانی‌ها هم این روش را یاد گرفتند و به این ترتیب ساختن بام‌های شیروانی رواج پیدا کرد. بعدترها ورق آهن سفید و ورق پنکوسیم (ترکیب پنبه‌کوهی و سیمان) در سقف‌های شیب‌دار استفاده شد. درصورتی که سقف ساختمان‌ها به‌صورت اصولی عایق‌بندی می‌شد، هم طول عمر مصالح بیشتر می‌شد و هم از چکه‌کردن سقف و خراب‌شدن سقف در روزهای بارانی جلوگیری می‌شد.

چرا باید از عایق‌بندی رطوبتی استفاده کرد؟

نفوذ رطوبت در بخش‌های مختلف بنا خسارت‌های زیادی را در پی داشت که باید از آن جلوگیری می‌کرند. در برخی از موارد روی سنگ و آجر مواد ضدرطوبت بی‌رنگ می‌کشیدند. یا داخل بتن ملات عایق افزودنی اضافه می‌شد. ولی در بیشتر موارد به ناچار از مصرف عایق‌های قیری یا پلیمری و عایق‌های نانو استفاده می‌کنیم. در جاده‌سازی کمی قیر روی جاده‌ها پخش می‌کنند تا خاک را ایزوله کرده و اجازه نفوذ آب به داخل آن و یخ زدن خاک را ندهد. در آخر از تخریب جاده جلوگیری شود. در 40 سال اخیر عایق‌های رطوبتی پیشرفت زیادی کرده‌اند و امروزه انواع مختلفی از آ‌ن‌ها وجود دارد که هر کدام کارکرد مخصوص به خودشان را دارند.

جا دارد به‌این نکته هم اشاره کنم که به جز پی و بام که دو بخش نفوذ پذیر اصلی در ساختمان هستند، برای اینکه طول عمر بنا و مصالح را بیشتر کنند، از مواد عایق‌کاری در دیواره‌های خارجی و داخلی و درزها هم استفاده می‌کنند.

ضرورت استفاده از عایق مناسب

فقط در ساختمان‌های تهران بیش از 250 میلیون متر مربع عایق به‌کار رفته است. در صورتی که عایق مناسب و بادوامی انتخاب نشده باشد، هر سال باید این عایق‌ها عوض شده یا تعمیر شوند. تنها یک حساب سر انگشتی کافی است تا ببینید که با این اوصاف چه هزینه گزافی برای تعمیر صرف می‌شود. به‌همین‌خاطر باید از مصالح و عایق‌کاری استفاده کنید که بتواند سال‌ها دوام بیاورد و مستعمل نشود. برای اینکه سرمایه‌تان تلف نشود و برای تامین مصالح جدید فشار مضاعفی به محیط‌زیست وارد نشود، باید در انتخاب مصالح و عایق‌کاری مناسب انتخاب کنید.

عایق رطوبتی پشت‌بام

آب‌بندی یک سقف با پوشش‌های متنوع

اگر می‌خواهید طول عمر عایق‌بندی پشت‌بام را بیشتر کنید، باید عایق‌بندی مناسب را انتخاب کنید. می‌دانید که پشت بام بیشتر از هر جای‌دیگر ساختمان در معرض باد و باران و تابش آفتاب است. همچنین طوفان و یخ‌زدگی هم دوام و طول عمر عایق‌بندی و مصالح را تهدید می‌کند. با توجه به اینکه این عوامل همیشه و بدون وقفه وجود دارند و طول عمر مصالح را تهدید می‌کنند، بعد از مدتی می‌توانند باعث خسارات جبران ناپذیری شوند. آب‌بندی و عایق‌کاری برای مقابله با این عوامل در بخش‌های مختلف یک ساختمان مانند دیوارها، پی ساختمان و سقف انجام می‌شود. هر کدام از آن‌ها هم روش‌های خاص خودشان را برای انجام دارند.

انواع روش‌های عایق‌بندی پشت‌بام

همان‌طور که گفتیم از گذشته تا به حال روش‌های مختلفی از قیرگونی کردن تا ایزوگام کردن برای عایق‌بندی پشت‌بام‌ استفاده می‌شده است. در ایران هم در بعضی از شهر‌ها شرایط طوری است که استفاده از قیر و ایزوگام برای آب‌بندی پشت‌بام‌ها یک راه‌کار مناسب است. اما امروزه به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های بسیار متنوع‌تر و بهتری برای عایق‌بندی پشت‌بام‌ وجود دارد که می‌توانید به نسبت نیازتان از آن‌ها استفاده کنید.

آب‌گریز کردن پشت‌بام با محصولات پلیمری

استفاده از محصولات آب‌بندی تولید شده بر پایه بسپارها یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده در فرایند آب‌گریز کردن پشت‌بام‌ها است. یکی از قابلیت‌ها و خاصیت‌های این فراورده آب‌گریز بودن و ضدحرارت بودن آن است که باعث شده است یک فراورده قابل توجه و کاربردی باشد. فراورده‌های عایق تولید شده بر پایه پلیمر خود به دو گروه تک جزئی و دو جزئی تقسیم می‌شوند که در ساختار عایق یک جزئی از عناصری مانند رزین آکریلیک‌ها و استایرن‌ آکریلیک‌ها استفاده می‌شود. یکی از قابلیت‌ها و شاخصه‌های این فرآورد‌ه‌های پلیمری مقاومت بالای آن‌ها، دوام و طول عمر زیادشان است. این مواد همچنین با طبیعت و محیط زیست هم‌سازگار هستند.

عایق پلیمری پشت‌بام

همان‌طور که در بالا اشاره شد، محصولات آب‌بندی تولید شده بر اساس پلیمر در دو مدل تولید و عرضه می‌شوند که معمولا عایق‌بندی دو بخشی در مقایسه با تک‌بخشی، کیفیت بهتری دارند و معمولا کاربران از این نوع عایق‌بندی‌ها رضایت بیشتری دارند. در ساختار این محصول دو جزئی یک بخش آن با عناصری مانند رزین استایرن آکریلیک و بخش‌دیگر پودری تولید شده بر اساس عناصر نانو و سیمان هیدرولیک می‌باشد. متریال آب‌بندی پلیمر یک گزینه بسیار مناسب برای درزگیری و پرکردن شکاف‌ها و روزنه‌ها است.

بیشتر بخوانید:  نکات مهم در مورد بازسازی سقف ساختمان + مراحل بازسازی سقف

بهترین عایق‌بندی پشت‌بام و استفاده از پشم‌شیشه

یکی‌دیگر از فرآورده‌های مناسب برای آب‌بندی، عایق پشم‌شیشه است که کارکردهای متفاوتی دارد و یکی از کارکردهای آن استفاده به عنوان عایق پشت‌بام است. این محصول نتیجه ذوب‌شدن شیشه و فرآوری آن به‌صورت الیاف و رشته‌های ریزی است که به‌حالت رولی و پنلی عرضه می‌شوند. شاخصه این متریال در درجه اول راحتی نصب و اتصال آن است که هر کسی حتی بدون مهارت می‌تواند این کار را انجام دهد. در طرفی پشم‌شیشه در برابر آتش بسیار مقاوم است و به‌خوبی گرما و حرارت زیادی را دوام می‌آورد.

پشم‌سنگ به‌عنوان بهترین عایق رطوبتی

یکی‌دیگر از فرآورده‌هایی که برای عایق‌کردن و آب‌بندی پشت‌بام کاربرد دارد، پشم‌سنگ است. این ماده در اثر ترکیب و اختلاط مصالحی مانند سنگ بازالت، آذرین، پشم‌شیشه متراکم تولید می‌شود. پشم‌سنگ متریالی با توان مقاومتی بالا در برابر گرما و حرارت است. هر چند مقاومت در برابر حرارت در این ماده کمتر از پشم‌شیشه است. از دیگر قابلیت‌های پشم‌سنگ توان مقاومتی بالا در برابر صدا است که باعث شده است پشم‌سنگ به عنوان عایق‌صوتی هم کاربرد داشته باشد.

قیرگونی برای ضدآب کردن پشت‌بام

یکی از مصالح قدیمی برای ضدآب کردن سطح و پشت‌بام که پیش‌تر هم در مورد آن صحبت کردیم، قیرگونی است. این ماده قدرت اتصال و چسبندگی بالایی داشته و سطح را در برابر رطوبت مقاوم می‌کند. پیاده‌سازی این ماده به شرایط آب‌وهوای منطقه مورد نظر هم بستگی دارد. مثلا اگر بخواهید در منطقه‌ای که دمای کم و پایینی دارد، از این ماده استفاده کنید، باید قیرگونی طوری اجرا شود که در مواجه با سرما آسیب نبیند. قیرگونی گزینه اقتصادی و ارزانی است به‌خاطرهمین هنوز طرفداران خودش را حفظ کرده است. اما این ماده آلودگی‌هایی هم برای محیط زیست دارد. با این اوصاف تلاش می‌شود که مواد جدیدتر با کاریی بهتر را به عنوان جایگزین به بازار معرفی کنند.

ایزوگام برای عایق‌کردن پشت‌بام

یکی‌دیگر از موادی که برای عایق‌بندی پشت‌بام کاربرد دارد، ایزوگام است. این محصول هم مانند قیر با حرارت بالا و با آتش به سطح وصل می‌شود اما روند نصب آن در مقایسه با قیر راحت‌تر است. این فرآورده هم قیمت پایینی دارد و یک آیتم اقتصادی محسوب می‌شود. همچنین مانند قیر برای محیط‌زیست مضر است.

عایق‌کاری پشت‌بام با ایزوگام

بهترین عایق حرارتی تک‌جزئی

یکی از راه‌کارهای جدید برای ضدآب کردن سطح پشت بام استفاده از فرآورده‌های تک‌جزئی است که بر اساس بسپارهای پایه آب تولید می‌شود. این آب‌بندهای مدرن در ساختار خودشان رزین‌های پلیمری همراه با عناصر ریزدانه را دارند که یک گزینه مناسب برای ایمن کردن سطح در مقابل رطوبت و آب است. ساختار این فرآورده به‌گونه‌ای طراحی شده که عناصر تشکیل دهنده آن با محیط و طبیعت سازگار بوده و هیچ نوع گاز شیمیایی و بوی بدی از خودشان منتشر نمی‌کند.

عایق‌های دو بخشی الاستومری

یکی‌دیگر از فرآورده‌های رایج برای عایق‌کردن پشت‌بام آب گریزهای دو بخشی است که یک قسمت آن بر پایه رزین‌های امولسیونی می‌باشد و بخش دیگر ساختاری شامل ذرات سیمانی و عناصر بسپاری ویژه است. در نتیجه ترکیب این دو بخش روی قسمت‌های مورد نظر پوشش‌های آب گریز ایجاد می‌شود که پشت‌بام را در برابر نیروها و فشارهای هیدرولیکی وارده از آب مقاوم می‌کنند.

از دیگر قابلیت‌های این محصول توان پایداری در برابر تغییرات دمایی و اشعه خورشید است. عایق‌های رطوبتی دو جزئی شاخصه‌ها و برتری‌های فراوانی دارند که عبارتند از:

 • توان اتصال و چسبندگی بالا
 • توان پایداری و مقاومت در برابر نفوذ آب
 • توان انعطاف پذیری بالا
 • خاصیت آنتی باکتریال بودن
 • نصب راحت و قابل بهره‌برداری با ابزاری مانند پیستولیه و برس و غیره
 • توان پایداری و مقاومت در برابر نیورهای وارده تا 1/5 اتمسفر
 • عایق نانو

عایق‌های رطوبتی در تولید آن‌ها از فناوری نانو استفاده شده است را می‌توان بهترین گزینه برای عایق‌کردن پشت بام دانست. این فراورده روی سطوح مورد نظر پاشیده شده و کاملا جذب عناصر و مصالح آن می‌شود. این ماده به خاطر قدرت پیوند و اتصال بالایی که دارد، به عنوان بخشی از ساختار سطح به عمق آن نفوذ می‌کند.

این آب‌بند روی متریال مختلف قابل استفاده است و برای استفاده از آن به کندن و تخریب سطوح زیرین نیازی ندارید. این عایق‌های ساخته شده بر پایه نانو دوام بالایی داشته و ماندگاری طولانی‌تری نسبت به آیتم‌های دیگر دارند. همچنین ترمیم و بازسازی آن هم به سادگی انجام می‌شود.

علت استفاده از عایق نانو

با پیشرفت علم و گرانی مواد نفتی و قیری شیمی‌دان‌های کشورهای پیشرفته ترجیح دادند تا از مواد مرغوب‌تر و بهتری برای ضدآب کردن ساختمان استفاده کنند که مشکلاتی مانند نم و نشت عایق‌بندی پشت‌بام در ایزوگام و قیرگونی را نداشته باشد. می‌دانید که ایزوگام در دمای بالا تجزیه شده و به ذغال تبدیل می‌شود و حتی مشکلاتی ماند اشتعال، شکسته شدن در یخبندان، تبله کردن و جدا شدن از بتن بام و تغییر شکل در مقابل فشار و حلال‌ها را در پی دارد. از جمله معایب قیرگونی هم این است که به مرور زمان دچار پارگی و پوسیدگی شده و خراب می‌شود. در عایق بندی پشت بام به وسیله مواد نانو دیگر شاهد این مشکلات نیستیم.

عایق رطوبتی نانو

آب‌بندی پشت‌بام با فایبرگلاس

فایبرگلاس هم برای جلوگیری از نفوذ آب کاربرد دارد. این ماده بعد از سفت‌شدن کاملا مقاوم بوده و سرما و گرما روی آن اثری ندارد. فایبرگلاس در مقابل ریشه درختان و گل و گیاه هم مقاوم است.

فایبرگلاس در برابر فشارهای وارده بر ساختمان به‌خوبی مقاومت می‌کند. این ماده در محیط‌های اسیدی و قلیایی مقاوم بوده و برای عایق‌کاری مخازن آب آشامیدنی هم گزینه مناسبی هستند. فایبرگلاس با موادغذایی سازگار است و خطری برای سلامت انسان ندارد. مهم‌ترین مزیت فایبرگلاس آب‌بندی منابع آب زیرزمینی است که از نفوذ آب‌های آلوده جلوگیری می‌کند.

عایق‌بندی نانو چیست؟

نانو یک سیستم عایق‌بندی پشت‌بام نوین است که برای عایق‌کردن پشت‌بام، آب‌بندی ایزوگام، آب‌بندی پشت‌بام موزاییکی، سنگی و سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عایق جایگزین ایزوگام به‌صورت مایع روی بام اجرا می‌شود و معمولا چند لایه پشت سر هم اجرا می‌شود. مواد قابل استفاده در عایق‌کردن نانو، با توجه به متریالی که در پشت‌بام استفاده شده‌است، انتخاب می‌شود. می‌تواند در هر سطح متفاوت باشد. عایق‌بندی نانو در سه نوع رطوبتی، بی‌رنگ و عایق‌سفید و عایق دو جزئی عرضه می‌شود که هر کدام برای عایق‌کردن یک نوع از 3 نوع پشت‌بام رایج که در ادامه می‌خوانید، کاربرد دارد.

 1. آب‌بندی پشت‌بام موزاییکی، سرامیکی و سنگ‌کاری شده
 2. عایق‌بندی پشت‌بامی که هنوز عایق‌کاری نشده است.
 3. آب‌بندی ایزوگام که در پشت‌بام های ایزوگام شده کاربرد دارد.
بیشتر بخوانید:  بررسی تخصصی انواع سقف‌های جدید ساختمانی در سازه‌های مختلف

عایق‌کردن پشت‌بام‌های موزاییکی، سرامیکی و سنگ‌کاری شده

این روش عایق‌بندی پشت‌بام برای رفع نم و رطوبت پشت‌بام موزاییکی، سرامیکی و سنگ‌کاری شده استفاده می‌شود و بهترین پوشش برای پشت‌بام موزاییکی است. این عایق تنها راه‌کار مطمئن برای عایق‌کردن ساختمان‌هایی است که از سنگ و موزاییکی و سرامیک برای ساخت پشت‌بام استفاده کرده‌اند و بعد از ساخت مشکل نشت آب دارند. این رزین آب‌بندی پشت‌بام کاملا بی‌رنگ بوده و ظاهر زیبای سنگ و موزاییک را حفظ می‌کند علاوه‌براین کاملا پشت‌بام را آب‌بندی کرده و موزاییک و سنگ را احیا می‌کند و حتی یک حالت جلا داده شده و تمیز به پشت‌بام می‌دهد.

به یاد داشته باشید که نباید از ایزوگام برای عایق‌بندی پشت‌بام سرامیکی استفاده کنید.

عایق بام موزاییک شده

ایزوگام‌کردن روی موزاییک و سنگ چسبندگی و ماندگاری بالایی ندارد. چرا که موزاییک سطح صیقلی داشته و ایزوگام روی سطح صیقلی نمی‌چسبد.

پشت‌بام‌های موزاییکی که دچار نشت هستند، موزاییک‌ها معمولا شل شده و از جای خودشان کنده می‌شوند و با نصب ایزوگام روی آن باز هم سطح زیرین تکان خورده و همین تکان‌ها به مرور باعث ترک خوردن ایزوگام شده و در نهایت ایزوگام سوراخ می‌شود.

ایزوگام ظاهر و جلوه پشت‌بام را خراب کرده و زیبایی آن را تحت شعاع قرار می‌دهد.

ایزوگام وزن زیادی داشته و این می‌تواند برای پایداری ساختمان مضر باشد هر متر مربع ایزوگام بیشتر از 4 کیلوگرم وزن دارد درحالی که وزن نانو کمتر از 1 کیلوگرم است.

ایزوگام روی موزاییک با توجه به این که سطح زیر ایزوگام سخت است و مانند سیمان نیست، معمولا با کوچک‌ترین ضربه‌ای دچار مشکل شده و نشتی می‌دهد.

ایزوگام پشت‌بام تولید گرما و حرارت می‌کند که در عایق کردن نانو حرارت پشت‌بام را کاهش داده و نور خورشید را بازتاب می‌دهد و مانند ایزوگام حرارت را جذب نمی‌کند.

برای عایق‌کاری پشت‌بام موزاییک دو روش وجود دارد:

  1. عایق‌بندی پشت‌بام موزاییکی با عایق بی‌رنگ

در این روش بدون تخریب سطح و با حفظ ظاهر و رنگ اصلی موزاییک، سرامیک و سنگ، سطح پشت‌بام به‌صورت کاملا شفاف آب‌بندی می‌شود. عایق‌بندی پشت‌بام موزاییکی و سنگی با مایع آب‌بندی پشت‌بام انجام می‌شود و عایق رطوبتی بی‌رنگ به‌شکل مایع است و با قلمو، غلطک روی موزاییک اجرا می‌شود. این ماده موزاییک‌ها را ضدآب کرده و اجازه نمی‌دهد که رطوبت و آب از سطح موزاییک‌ها پایین برود. این عایق در چند لایه اجرا می‌شود.

لایه اول به داخل بافت سنگ و موازییک و بندها نفوذ کرده و بعد از خشک‌شدن فیلرهای عایق آزاد می‌شود و سطح زیر کار را منبسط و آب‌بندی می‌شود.

لایه دوم بندهای موزاییک‌ها را با مخلوط دوغاب سیمان و چسب آب‌بندی و ترمیم می‌کند.

لایه سوم با چسب نانو برای پشت‌بام روی موزاییک‌ها را به صورت شفاف پوشش می‌دهد. این لایه از سطح پشت بام را در برابر ترک و تنش محافظت می‌کند.

قیمت عایق نانو

قیمت عایق رطوبتی برای پشت‌بام با استفاده از رزین آب‌بندی پشت‌بام به‌میزان لایه‌هایی که اجرا می‌شود و میزان مصرف این ماده بستگی دارد و در مورد عایق‌کاری پشت‌بام‌های موزاییکی چون عایقی که به‌صورت خالص ارائه می‌شود، به کمتر از 200 گرم در هر متر می‌رسد، و با توجه به قیمت هر کیلو عایق نانو که در نمایندگی‌ها به‌فروش می‌رسد، برای هر متر مربع تنها با 18 هزار تومان می‌توانید عایق‌کاری را انجام دهید.

  2. عایق‌کاری پشت‌بام موزاییکی با عایق ده لایه

اگر سطح موزاییک‌های پشت‌بام شما فرسوده شده و رنگ و جلای موزاییک اولیه را ندارند و می‌خواهید با یک تیر دو نشان بزنید و هم آن را عایق‌بندی کنید و هم رنگ و جلای تازه‌ای به موزاییک بدهید، عایق نانوپلیمر جایگزین ایزوگام در حین رنگ و زیبایی که دارد، یک لایه ضخیم روی پشت‌بام ایجاد کرده می‌کند و از لایه‌های مختلفی تشکیل شده‌است که تحت هیچ شرایطی سوراخ نشده و محکم‌ترین و بهترین عایق است.

اگر دنبال بهترین پوشش برای پشت‌بام هستید، این روش آب‌بندی از ایزوگام و قیرگونی و حتی عایق نانو بی‌رنگ که در تیتر قبل توضیح دادیم، محکم‌تر و بادوام‌تر است. البته ایراد آن نسبت به نانو قبلی این است که بی‌رنگ نیست و موزاییک و سنگ، کار شده را پوشش می‌دهد. البته این ماده در رنگ‌های مختلفی وجود دارد که زیبایی خاص خودشان را دارند.

مزایای عایق‌کاری پشت‌بام با عایق نانو رنگی

 • مقاوم در برابر ضربه و امکان تردد بیشتر بدون نگرانی از آسیب
 • اجرای چندین لایه فشرده عایق رطوبتی و ایجاد ضخامت نسبت به سایر محصولات نانو
 • مقاوم در برابر گرمای شدید و اشعه خورشید
 • مقاوم در برابر سرمای شدید و یخبندان
 • مقاوم در برابر زلزله
 • وزن کم نسبت به عایق رطوبتی
 • کشسانی بالا و انعطاف‌پذیری بیشتر
 • ضدحریق و عایق‌صوتی و حرارتی

قیمت عایق نانو رنگی

قیمت این‌کار به‌میزان مصرف پرایمر زیر عایق بستگی دارد و برای هر ساختمان متفاوت است.

عایق پشت‌بام نانو رنگی

عایق‌بندی پشت‌بامی که پیش از این عایق نشده است

این عایق رطوبتی جایگزین ایزوگام پشت بام است و در مقایسه با ایزوگام و قیرگونی گزینه بهتری است. محصولات در پشت‌بام‌هایی که تازه ساخته شده‌اند و بهترین پوشش برای پشت‌بام‌های تازه ساخت است. عایق‌پشت‌بام طوری طراحی شده است که تحت هیچ شرایطی سوراخ نمی‌شود و بهترین عایق پشت‌بام روز اروپا است.

عایق جایگزین ایزوگام در چند لایه اجرا می‌شود و لایه اول به داخل ملات شیب‌بندی نفوذ می‌کند و ملات شیب‌بندی را مقاوم و ضدآب می‌کند. لایه دوم عایق دوجزئی پایه سیمان ارجا می‌شود و لایه سوم توری فایبر گلاس بر روی پشت‌بام نصب می‌شود و لایه چهارم با عایق دوجزئی چشمه‌های توری را کار می‌کند. در لایه پنجم با ایزوگام سفید نانو روی پشت‌بام را تماما عایق می‌کنند و لایه ششم با عایق رنگی سطح پشت‌بام را کاور کره و لایه آخر یک لاک سخت و ضدضربه روی پشت بام ایجاد می‌کند. حتی اگر ضربه به عایق خورد شود، باز هم سوراخ نمی‌شود.

مزایای عایق‌بندی پشت‌بام با عایق ده لایه ضدآب‌سازی

 • جایگزین موزاییک برای پشت‌بام
 • انتخاب رنگ و طرح به سلیقه شما
 • مقاوم در برابر گرمای شدید و سرمای شدید
 • وزن سبک
 • اجرای ساده و امکان اجرا توسط خود فرد
 • ترمیم‌پذیری و تعمیر ساده
 • مقاوم در برابر زلزله و نشست ساختمان
 • عایق یک پارچه روی پشت‌بام
 • دوست‌دار محیط‌زیست
 • عایق حرارت و برودت و کمک به خنک‌سازی ساختمان در تابستان

 

آب‌بندی ایزوگام

این عایق رطوبتی بهترین عایق پشت‌بام‌های ایزوگامی است که حتی از نصب مجدد ایزوگام روی ایزوگام بهتر است. چرا که این چسب نانو جایگزین ایزوگام، چسبندگی بیشتری به سطح ایزوگام دارد و وزن آن هم بسیار کم است. همچنین منعطف‌تر بوده و در صورتی که ایزوگام طبله کرده باشد، باز هم این عایق انعطاف‌پذیر است و کش می‌آید. با چسب آب‌بندی ایزوگام حتی می‌توان ایزوگام را به‌صورت موردی ترمیم کرده و هزینه آب‌بندی ایزوگام برای عایق پشت‌بام را کاهش داد.

قیمت چسب ترمیم ایزوگام

این چسب از خود ایزوگام ارزان‌تر است و قیمت هر کیلو آن کمتر از 60 هزار تومان ست و برای عایق‌کردن هر متر مربع شما به کمتر از نیم کیلو چسب نیاز دارید. هزینه عایق‌بندی هر متر با این چسب هم به 27 هزار تومان می‌رسد و از مزیت‌های این محصول این است که علاوه‌بر عایق رطوبتی، عایق‌حرارتی هم هست. این عایق حتی توسط خودتان هم می‌تواند انجام شود و نیازی به استادکار ندارید.

بیشتر بخوانید:  عمر مفید ساختمان‌ها چگونه محاسبه می‌شود؟ | نحوه افزایش آن

نکات فنی در اجرای عایق‌رطوبتی

در هنگام عایق‌بندی پشت‌بام باید به موارد زیر توجه کنید

ماهیچه‌کشی کنج‌ها

برای آب‌بندی کنج‌ها، باید ماهیچه‌کشی کنج‌ها را انجام دهید. یعنی نقطه اتصال دیوار، جان پناه به کف پشت‌بام را ماهیچه‌کشی کنید. برای این‌منظور ترجیحا با استفاده از ترمیم کننده الیفا‌دار ROM و یا یک ملات سیمانی آب‌بند حاوی چسب بتن این عملیات انجام شود.

عایق‌کاری پشت‌بام | ماهیچه‌کشی

اجرای عایق‌رطوبتی روی دیواره جان‌پناه

معمولا موقع عایق‌بندی پشت‌بام روی دیواره‌های جان‌پناه پشت‌بام تا ارتفاع حدود 40 الی 60 سانتی‌متری، اجرا می‌شود. لذا در صورت نیاز به اجرای عایق روی دیواره جان‌پناه، نسبت به اجرای ملات ترمیمی پایه سیمانی به‌صورت نرمه‌کشی انجام شود.

اجرای پرایمر برای تثبیت زیرسازی

قبل از اجرای عایق رطوبتی حتما کف را کاملا شسته و تمیز کنید چرا که وجود گرد و خاک روی روند نصب عایق مشکل ایجاد می‌کند. اگر فکر می‌کنید که نمی‌توان گرد و خاک را کاملا از کف تمیز کرد، باید از چسب بتن نرمال MCP به عنوان پرایمر قبل از اجرای عایق‌رطوبتی استفاده کنید.

میزان مصرف عایق‌رطوبتی اگر برای آب‌بندی پشت‌بام عایق‌رطوبتی را مستقیما روی بتن سقف اجرا کنید، با توجه به‌اینکه بتن اجرا شده در کیف پشت‌بام در بعضی از قسمت‌ها کالا لیسه‌ای و صاف نیست، ممکن است که در برخی از جاها عایق رطوبتی تا 2/5 کیلوگرم در هر مترمربع افزایش پیدا کند. معمولا میزان مصرف عایق‌رطوبتی در عملیات اجرایی آب‌بندی بام و آب‌بندی روف‌گاردن‌‌ها در حدود 1.5 تا 2 کیلوگرم در هر مترمربع است. لذا در زمان سفارش به‌این موارد دقت کنید.

در آخر اکیدا توصیه می‌شود که حتما نحوه استفاده از عایق‌رطوبتی را مطالعه کرده و دقیقا مطابق دستورالعمل‌ها اقدام کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *