اینتل دک
سقف سیاک
  • 19 اردیبهشت 1401
  • fateme khanmohamadi
  • 0

سقف‌ سیا‌ک ‌چیست؟

سقف سیاک بتن‌ مسلح و تیرودال یک طرفه است که در موارد بسیاری برای ساخت انواع بناها مورد استفاده قرار می‌گیرد. چند مورد وجود دارد که باید قبل از بتن‌ریزی صورت گیرند. به‌این‌‌صورت که باید شمع‌های چوبی و یا آهنی را آرماتورگذاری کرده‌ و تیرچه‌ها و همین‌طور دال را نیز جایگذاری نمود. لازم است که همه این موارد‌ به‌صورت صحیح به اجرا درآیند تا در مراحل دیگر، دچار مشکل نشویم. علاوه‌براین قبل از این‌که بتن‌ریزی انجام شود باید مجموعه‌ای از کارها و مقدمات هم مدنظر قرار بگیرند، به‌این‌صورت که قالب‌های فلزی تیرچه‌ها با اندازه‌های مشخص ‌و ابعاد و فواصل‌ از قبل محاسبه و تعیین شده در کنار یک‌دیگر قرار بگیرند.

چنانچه این موارد ‌را رعایت کنید و برای ساخت سقف‌های خود از این نوع روش استفاده کنید می‌توانید کیفیت بتن‌های خود را به‌صورت چشم‌گیری افزایش دهید، چراکه بلوک‌های سفالی یا سیمانی که بین تیرچه‌ها را پر می‌کنند در این روش به‌طور کامل حذف می‌شوند و بین تیرچه، کاهش وزن پیدا خواهند کرد. علاوه‌براین با کاهش وزن، سقف نشت شیر آب بتن نیز از فواصل تیرچه کاهش پیدا‌‌ می‌کند و به پایین‌ترین حد خود می‌رسد. اگر این روش را‌ در پیش‌ بگیرید این امکان برای شما وجود خواهد داشت که تیرچه‌ها را حذف کنید و تیرچه‌ها را نسبت به فرم هندسه قالب‌های سیاک، آرماتورگذاری نمایید. در چنین شرایطی می‌توان به آسانی شبکه حرارتی را انجام داد. در ادامه با نحوه اجرای سقف سیاک آشنا می‌شویم.

سقف‌ سیا‌ک ‌چیست؟

نحوه اجرا سقف سیاک چگونه است؟

مراحل اجرای سقف سیاک به‌این‌صورت است ‌که در اولین مرحله برای قراردادن قالب بستر ‌آماده‌سازی و تراز می‌شود. هم‌چنین با توجه به طرح تیرها، قالب‌ها نصب خواهند شد. در مرحله بعدی لقمه‌های بتنی پیش‌ساخته به همراه سیم‌های داخلی، درون قالب قرار خواهند گرفت. سپس بر روی لقمه‌های بتنی میلگردهای بریده‌شده قرار داده می‌شود. در مراحل بعدی نیز بتن‌ریزی درون قالب آب‌دهی، نگه‌داری از بتن، برداشت قالب با کمک روغن‌کاری و نصب تأسیسات موردنیاز انجام می‌شود. در نهایت نیز به اجرای سقف کاذب پرداخته‌ می‌شود.

بیشتر بخوانید:  بتن ریزی چیست؟ | اصول و روش های مختلف بتن ریزی

 

مزایای و معایب سقف سیاک

به‌طورکلی اگر این مراحلی را که تا به این‌جا به آن‌ها اشاره شد به‌صورت صحیح و درست انجام دهید می‌توانید در مصرف میلگرد‌ها به صورت چشم‌گیری صرفه‌جویی کنید، اما این امر، سرعت اجرا را نیز کاهش خواهد داد. سعی کنید قالب‌هایی استفاده کنید که از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا بتوان آن‌ها ‌را به‌راحتی نصب و برداشت کرد. قبل از این‎‌‌که بتن‌ریزی انجام شود باید حفره‌هایی در مقطع‌ عرضی آن ایجاد نمود تا لوله‌های تأسیساتی و برقی به‌راحتی از آن‌ها عبور کنند.

در این روش، لوله‌های پلیکا به اجرا درخواهند آمد. چنان‌چه این روش‌ها را در پیش بگیرید می‌توانید ضخامت سقف را به‌طور عالی افزایش دهید، زیرا دراین‌صورت فواصل خالی زیر سقف و مابین تیرچه‌ها فراهم و زیرسازی‌های لازم نیز انجام می‌شود. در این روش طول لوله‌های تأسیساتی و برقی نیز افزایش پیدا خواهد کرد، پس‌ انجام این روش می‌تواند از هر نظر برای شما عالی و مفید واقع گردد.

مزایای و معایب سقف سیاک

علاوه‌بر این سقف سیاک در برابر آتش‌سوزی و خوردگی بسیار مقاوم و نصب و جابه‌جایی قالب‌های آن نیز به نسبت آسان‌تر است. از ‌دیگر مزایای ‌این سقف، یکپارچگی و کاهش وزن و حذف بلوک است. معایب دیگری که از این سقف می‌توان نام برد خود ایستاده‌نبودن‌ و انحصاری‌بودن اجرا است. به‌علاوه این‌که سقف سیاک از نظر اجرا سرعت کمی دارد. هم‌چنین امکان خم‌شدن قالب پس از چندین اجرا نیز وجود خواهد داشت. سقف سیاک به شمع‌بندی نیاز دارد و برخلاف سقف‌ کامپوزیت و عرشه فولادی است و همین امر نیز جزء مزایای سقف سیاک به حساب می‌آید. ایجاد مقطع T شکل با ممان کمتر است. برای ‌مثال می‌توان به سقف یوبوت اشاره کرد. در نهایت هم برای نصب تأسیسات نیاز است که سقف کاذب اجرا شود.

بیشتر بخوانید:  سقف عرشه فولادی چیست؟ | انواع آن و جزئیات اجرایی

الزامات اجرای سقف سیاک

در طراحی و اجرای این سقف باید نکات و قوانین ملی را رعایت کرد‌. سیستم‌های سقف بتن مسلح سیاک یا سقف‌های دال یک‌طرفه با یک‌دیگر مشابه هستند. هر دوی آن‌ها از تیرچه‌های بتن و مسلح تشکیل شده‌اند. همین‌طور باید ضوابط آرماتورگذاری را نیز با توجه به آیین‌نامه AC1318 در تیرچه‌ها و دال بتن‌ها طبق مباحث نهم مقررات ملی ساختمان رعایت نمود. علاوه‌براین باید میان نقشه‌سازی‌ها و تأسیسات هماهنگی درست و صحیحی صورت بگیرد تا لوله‌های برقی و تأسیسات مابین فضاها و زیر تیرچه‌ها به صورت درستی قرار بگیرند. اگر بلوک‌های پرکننده حذف شدند باید به سراغ سقف کاذب بروید. همین‌طور برای پایدارسازی قالب‌های‌ فلزی اجرای شمع‌های چوبی و یا آهنی ضروری خواهند بود.

 

از دیگر مواردی که باید رعایت کرد می‌توان به یکپارچگی و کفایت دال بتن مسلح به عضو باربر جانبی با شرح دقیق و صحیح اشاره کرد که باید درصدد اجرا و طراحی قرار بگیرد. شیوه اجرایی که در این سقف صورت می‌گیرد به دلیل حذف بلوک‌های پرکننده از حساسیت بالایی برخوردار است و باید مواردی همچون طراحی و اجرا سقف کاذب ضروری را در رابطه با آن رعایت کرد. کشور ما نیز قوانین مشخصی در این زمینه دارد، از جمله این‌که در استانداردهای ۲۸۰۰ ایران ذکر شده که در طراحی و اجرا این سقف تأمین دیافراگم صلب ضروری و بسیار مهم است.

الزامات اجرای سقف سیاک

علاوه‌براین باید در شرایط اقلیمی و محیط‌های خورنده ‌نیز تمهیدات لازم متناسب را رعایت نمود. از موارد دیگری که باید به آن توجه داشت الزامات مربوط به بازشو‌ها در سقف است که رعایت این قوانین در مقررات ملی درج‌شده و امری ضروری به حساب می‌آید. صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز از جمله الزاماتی است که باید رعایت کرد. برای پایدارسازی قالب‌های فلزی نیز باید شمع‌های چوبی و آهنی را به اجرا درآورد. رعایت مقررات ملی مبحث ۳ نیز به نوبه خود اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مبحث ذکر شده که ساختمان باید در برابر حریق حفاظت شود.

در کنار این نیز مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت جداره‌‌ها در مقابل آتش‌سوزی باید مواردی همچون تعداد طبقات، ابعاد ساختمان، کاربری و وظیفه عملکردی و عنصر ساختمانی که باید در هر شرایطی رعایت شوند را در نظر بگیرد. از جمله مقررات ملی دیگر که می‌توان به صدا‌بندی هوابرد و کوبه‌ای ما بین طبقات اشاره کرد. بعد از این‌که خط تولید کارخانه راه‌اندازی شد اخذ گواهینامه فنی برای محصول تولیدشده از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بسیار مهم و الزامی است.

بررسی سیستم‌های مشابه با سقف سیاک

بعضی سقف‌ها وجود دارند که سیستم و عملکرد مشابهی با سقف‌های دیگر دارند و به همین دلیل هم می‌توان از آن‌ها به عنوان سیستم مشابه استفاده کرد. سقف سیاک نیز از نظر سیستم اجرا با سقف‌های مهانیت، لایت فرم بتن بسپار، حس پلاست، دال اسکای رل، ایزی سلب، گرین وافل مشابهت دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *