اینتل دک
سیستم icf

سازه icf روشی است برای ساخت ساختمان که با استفاده از پنل‌های پلی‌استایرن، پروفیل‌های گاوانیزه و بتن مسلح انجام می‌شود. خانه‌هایی که با سازه آی‌سی‌اف ساخته شده‌اند، دارای دیوارهای باربر خارجی پهن می‌باشند که علاوه‌بر تحمل بار ساختمان، نقش عایق حرارتی را دارند. به‌طور‌کلی روش سازه icf، شیوه مطلوبی برای ساخت خانه در مناطق سردسیر است‌. پس از ابداع این سیستم توسط مهندسان آلمانی، شرکت‌های مختلف عمرانی، به استفاده و بهبود سیستم icf پرداختند و این سیستم را گسترش دادند.

به‌طور‌کلی همه مراحل این متد جدید از اصول اولیه پیروی می‌کنند. در ساخت خانه‌های سازه icf نیازی به ستون نیست و دست طراح دکوراسیون داخلی برای طراحی داخل بازتر است. سازه‌های آی‌سی‌اف روش خوبی برای ساخت خانه‌های دو طبقه می‌باشد و با اجرای اقدامات مستحکم‌سازی، می‌توان تعداد طبقات را تا سه طبقه افزایش داد. سیستم icf انعطاف‌پذیر است و می‌توان آن را به شکل‌های فرم‌های مختلف در آورد و با سایر مصالح و مواد ساختمانی به‌راحتی تلفیق داد.

همچنین سیستم سازه‌ای icf روش مناسبی برای ساخت سونا، جکوزی، استخر به‌شمار می‌رود.ساخت ساختمان‌ها با استفاده از سازه‌های آی‌سی‌اف، سرعت ساخت‌و‌ساز را بالایی می‌برد که دراین‌صورت در هزینه و زمان صرفه‌جویی خواهد شد. محدودیت‌های روش سازه‌ای icf شامل محدودیت‌های ارتفاعی و ساختمان‌های دیوار باربر بتن مسلح است. اجرای سطوح منحنی با این سیستم امکان‌پذیر بوده و دیوارهای باربر با مدل‌های متفاوت را می‌توان طبق منحنی طرح شکل داد اما اجرای سطوح منحنی با شعاع کم امکان‌پذیر نیست.

سازه‌ ساختمانی icf
از مهم‌ترین معایب سازه icf، استفاده از سیستم‌های بتنی و عدم امکان استفاده مجدد از مصالح آن است. از دیگر محدودیت‌های این روش، صعوبت جابجایی در، پنجره و یا تجهیزات ساختمانی می‌باشد زیرا اجرای این تغییرات و جابجایی‌ها نیازمند دستگاه‌های برش بتن است. در ادامه درباره مزایای سیستم icf بیش‌تر توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید:  معرفی بلوک بتنی سبک | یکی از اجزای سقف اینتل دک

مزایای سیستم icf

سازه icf در برابر عوامل طبیعی مقاوم بوده و نسبت به سازه‌های ساخته شده به روش سنتی وزن کمتری دارد. این آیتم‌ها از موارد مهم در کشوری زلزله خیز مانند ایران و ژاپن است. علاوه‌بر ضد زلزله بودن سازه‌ آی‌سی‌اف، به‌دلیل نسوز بودن بتن و خاصیت خود اطفاء کنندگی پلی‌استایرن، ساختمان‌های ساخته شده با این سازه‌ها، دوام و مقاومت بیشتری در برابر آتش‌سوزی نسبت به دیگر ساختمان‌ها دارند.

در ساختمان‌ها با سیستم دیواره سازه‌ای icf، اجرای انواع نماهای داخلی و خارجی و امکان بتن‌ریزی در شرایط دمایی مختلف و امکان قابلیت تلفیق با انواع مصالح، سقف‌ها و سازه‌ها وجود دارد.
سازه‌های icf سرعت اجرای بالایی نسبت به روش‌های سنتی به‌علت روش اجرای ساده و عدم نیاز به شمع‌بندی سقف‌ها و ساخت اسکلت، همچنین علت یکپارچگی سیستم استحکام بیشتر و مقاومت بیشتری در برابر زلزله دارند.

سیستم icf برای ساخت ساختمان‌های آموزشی، اسکان موقت، مخابراتی، خوابگاهی، ورزشی و غیره کاربرد دارد و برای گسترش فضاهای مذکور نیز گزینه مناسبی می‌باشد. همچنین یک روش مناسب برای کسانی است که قصد اضافه کردن یک طبقه بر روی ساختمان را دارند.

سازه‌های آی‌سی‌اف

سازه‌های ساختمانی سیستم icf، ساختمان‌های دوست‌دار محیط‌زیست هستند زیرا مواد و مصالح زیادی در ساخت آن‌ها به هدر نمی‌رود اما از آن‌جایی‌که مصالح مورد استفاده در این سیستم قابلیت بازیافت شدن را ندارند، بسیاری از کشورهای پیشرفته در استفاده از آن‌ها مردد هستند.

سازه icf نوعی سیستم ساخت‌و‌ساز است که در آن از پلن‌های پلی‌استایرن به‌عنوان قالب‌بتنی، عایق‌صوتی و حرارتی استفاده شده و از بتن مسلح به‌عنوان عضو باربر بهره گرفته می‌شود. سازه آی‌سی‌اف از دو لایه عایق جنس پلی‌استایرت که به موازات هم قرار گرفته‌اند و در قسمت میانی با میلگرد مسلح و قطعات اتصال دهنده به یک‌دیگر متصل شده‌اند ساخته می‌شود که این دو لایه عایق بعد از بتن‌ریزی بخشی از دیوار می‌شوند.

این سیستم، سازه‌ای از نوع دیوارهای باربر می‌باشد که در آن بار قائم توسط دیواره ها تحمل شده و مقاومت در برابر بارهای جانبی به وسیله دیوارهای باربر تامین می‌شود. همچنین سازه icf به‌عنوان شیوه‌‌ای نوین در صنعت ساختمانی برای انجام پروژه‌های مسکونی مناسب است و با فراهم آوردن بالاترین بازدهی از نظر کیفی و کمی موجب صرفه‌جویی در وقت و سرمایه می‌شود.

بیشتر بخوانید:  معرفی سیستم‌های سازه‌ای دال تخت

اجزای سیستم آی‌سی‌اف

سازه آی‌سی‌اف شامل اجزای زیر می‌باشد:

رابط‌های اتصال دهنده پلی‌استایرن‌های دو طرف دیوار

این رابط‌ها می‌توانند از جنس پروپیلن، پلی‌استایرن منبسط شونده، ورق گاوانیزه، پلی‌استایرن با مقاومت بالا و میلگرد باشند. همچنین ابعاد و تعداد رابط‌ها باید طوری باشد که تحمل بارهای حین اجرای ناشی از بتن‌ریزی و بتن تازه را داشته باشند.

اسکلت سبک فلزی icf

میلگرد‌های افقی و دائمی

به‌طوری که در سیستم icf استفاده می شود، باید حداقل از رده C20 و اسلامپ بین 100 تا 150 میلی‌متری باشد.
در سازه آی‌سی‌اف، قطعات پلی‌استایرن در کارخانه آماده می‌شوند و جهت نصب به محل اجرای سازنده آی‌سی‌اف حمل می‌شوند. طوری که در کارخانه دانه‌های پلی‌استایرن به دلیل افزایش حجم در سیلندرها حرارت داده می‌شوند و دانه‌های حجیم شده داخل قالب‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید:  معرفی بلوک پلی استایرن | یکی از اجزای سقف اینتل دک

اجرای سازه icf به شرح زیر است:

برش زدن بلوک‌ها و میلگردها
آماده‌سازی تکیه گاه‌ها و چهارچوب‌های در و پنجره
آرماتوربندی و بتن‌ریزی
نصب صفحات و بتن‌ریزی icf
اجرای ساختمان‌ها با سازه آی‌سی‌اف نیاز به تجهیزات گران‌قیمت ندارد و سرعت بالایی در اجرا دارد اما عیب بزرگ این سیستم افزایش ضخامت دیوارهاست.

ویژگی‌های سیستم سازه‌ای icf

مهم‌ترین ویژگی سازه آی‌سی‌اف است که پیاده‌سازی آن بسیار سریع و بدون نیاز به ماشین‌آلات سنگین است. این ویژگی، سازه icf را در بین سازندگان بسیار محبوب کرده است. قالب‌ها در سیستم icf به‌صورت پیش‌ساخته هستند و در اجرای دیوارکشی نیازی به قالب‌بندی ویژه نیست.

فوتو لایه پلی‌استایرن در سطح خارجی بتن دیوار و سقف، تاثیرات تغییر درجه حرارتی در فصول مختلف سال و همچنین اختلاف دمای بین فضای خارج و داخل که منجربه ایجاد ترک‌های حرارتی و کاهش استحکام بنا می شود را به حداقل می‌رساند. همچنین اضافه نمودن طبقات در آن تا 50 متر امکان‌پذیر است.
مقدار میلگرد مصرفی در سازه آی‌سی‌اف در مقایسه با سایر سازه‌ها کم‌تر بوده و همین باعث می‌شود تا وزن آن سبک شود و در نتیجه رفتار بهتری در برابر ارتعاشات و زلزله داشته باشد.

سیستم دیوار سازه‌ای icf

فوم پلی‌استایرن ضدحریق و بتن آن از مصالح نسوز است. در ساخت سازه icf از هردوی این‌ها استفاده می‌شود. به‌همین دلیل مقاومت سازه‌های ساخته شده با این سیستم در برابر آتش‌سوزی نسبت به سایر سازه‌ها بیش‌تر می‌باشد. همچنین قابلیت طراحی در فرم‌های مختلف و امکان استفاده از icf در نمای ساختمان از دیگر ویژگی‌های این سازه است‌.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *