اینتل دک
روش تاپ داون اینتل دک
  • 24 بهمن 1400
  • fateme khanmohamadi
  • 0

راهکارهای خلاقانه‌ای که باعث افزایش کیفیت و بهره‌وری اجرا می‌شود، همواره مورد توجه جامعه مهندسین قرار گرفته است. امروز قصد داریم روش تاپ داون اینتل دک که یکی از این روش‌های مدرن پایدارسازی گودها است را معرفی کنیم. این روش ابتدا بر پایه اسکلت فلزی در کشور ما توسعه پیداکرد و امروزه با اسکلت پیش‌ساخته بتنی در حال گسترش است. تاپ داون روشی متفاوت و نوآورانه است، که توسط یکی از پروژه‌های اینتل دک در دپارتمان مهندسی ارائه و عملیات طراحی تفصیلی آن انجام شده‌است.

روش تاپ داون اینتل دک چگونه عمل می‌کند؟

برای آن که روش کار تاپ داون اینتل دک را شرح دهیم، بهتر است از یک مثال استفاده کنیم. تصور کنید پلانی داریم که از 5 طبقه منفی و 6 طبقه مثبت تشکیل شده است. بر اساس این طرح تاپ داون را در گام‌های 9 گانه معرفی می‌کنیم.
در گام اول باید چاه‌هایی متناظر با هر ستون تا ارتفاع محاسبه شده حفر شود.
پیج آرماتورها در چاه‌های حفرشده قرار گرفته و اولین مرحله بتن‌ریزی انجام می‌شود.
ستون قوطی شکل در چاهک قرار گرفته و بردهای پای ستون بسته می‌شوند.
خاک‌برداری ستون‌های پیرامونی با شیب مناسب و تا عمق 2- متر برداشته انجام می‌شود.
در این گام، در ستون‌های زیرزمین اول، برشگیرهایی از نوع گل‌میخ جوشکاری می‌شود.
جایگذاری میلگردهای دیوارهای پیرامونی، با توجه به نقشه‌ها انجام شده و بتن‌ریزی دیوار طبقه 1- انجام می‌شود.
در گام هفتم، کلاهک برشی در تراز صفر روی ستون‌ها اجرا می‌شود.
با قالب‌بندی کامل زیر سقف، بلوک‌های اینتل دک چیده شده و میلگردها در اطراف ستون‌های میانی تا تراز 2- متر جایگذاری می‌شوند.
در نهایت هم بتن‌ریزی سقف انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:  نکات مهم در مورد بازسازی سقف ساختمان + مراحل بازسازی سقف

روش مختلط تاپ داون

پس از قالب بندی اطراف ستون‌ها در زیرزمین اول، بتن‌ریزی انجام شده و به دلیل استفاده فولاد و بتن در کنار هم، عملاً ستون‌های مختلطی ایجاد می‌شوند. همین روند برای تمامی طبقات زیرزمین تکرار می‌شود و در تراز کف گود، طبق نقشه‌های مهندسی فونداسیون اجرا می‌شود. روش تاپ داون اینتل دک در واقع یک روش مختلط فولادی بتنی برای اجرای تاپ داون است. این روش به‌طور هم‌زمان مزیت‌های تاپ داون فولادی و بتنی را در خود دارد.
ما سعی کردیم با بیان ساده و مختصر، در مورد چگونگی پیاده‌سازی روش تاپ داون اینتل دک اطلاعاتی ارائه کنیم. به شما این روش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما تاپ داون توانسته است، پیشرفتی در مهندسی ساختمان ایجاد کند؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *