اینتل دک
یونولیت سقفی

حتماً شما نیز بارها نام فوم‌های سقفی را شنیده‌اید. همان‌طور که می‌دانید، امروزه در صنعت ساختمان‌سازی از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این تجهیزات مهم تیرچه یونولیت سقفی است. روش تولید فوم سقفی مراحل مختلفی دارد. این نوع فوم بتن سقفی یونولیتی از استایروفوم تولید می‌شود. این ماده نیز از نفت خام و برخی مواد افزودنی به‌وجود می‌آید. استایروفوم ابتدا به‌شکل مایع است، اما برای تولید فوم یونولیت سقفی به شکل جامد در می‌آید. حال شاید برایتان سؤال شود که کاربرد فوم یونولیت سقفی چیست. ما در ادامه این مقاله از اینتل دک به این سوال پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

فوم یونولیت سقفی چیست؟

وقتی هوا سرد می‌شود، ما لباس گرم می‌پوشیم تا بدن بتواند گرمای خود را حفظ کند. فوم یونولیت سقفی نیز دقیقاً همین کاربرد را دارد. این نوع فوم سقفی به‌شکل قطعات بزرگ در بالای سقف خانه‌ها نصب می‌شود و به‌منظور عایق‌بندی منازل کاربرد دارد. این نوع فوم سقفی هوای گرم خانه را در خود حبس می‌کند و اجازه خروج آن را نمی‌دهد؛ درنتیجه از هدررفت گرما و انرژی جلوگیری شده و خانه در کوتاه‌ترین زمان ممکن گرم می‌شود. گفتنی است یونولیت سقفی برای استفاده در همه ساختمان‌ها با هر متراژی مناسب است.

بهترین یونولیت سقفی

علاوه‌براین، فوم‌های یونولیتی تنها در سقف خانه کاربرد ندارند و می‌توان در دیوارها و بدنه خانه نیز از آن‌ها استفاده کرد. همچنین فوم‌های یونولیتی تنها برای عایق‌بندی استفاده نمی‌شوند. همان‌طور که می‌دانید در صنعت ساختمان‌سازی، سبک‌بودن ساختمان اهمیت زیادی دارد. این مورد نیز از دیگر کاربردهای فوم سقفی است. فوم یونولیت سقفی وزن بسیار سبکی دارد و می‌تواند در ساخت یک ساختمان سبک بسیار کمک‌کننده باشد. اگر در این زمینه از بهترین یونولیت سقفی استفاده شود، قاعدتاً به ساخت سقف با ملات و مصالح نیاز نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:  انواع سقف سبک چیست؟ + مزایا و معایب آن

یونولیت سقفی نسوز چیست؟

امروزه ساختمان‌ها در معرض حوادث گوناگونی قرار دارند که یکی از این حوادث حریق و آتش‌سوزی است. در هر لحظه به‌دلایل مختلفی امکان آتش‌سوزی در یک ساختمان وجود دارد؛ به‌همین دلیل حفظ امنیت ساختمان‌های شهری و جلوگیری از بروز چنین حوادثی بسیار حائز اهمیت است. امروزه از ابزارهای مختلفی برای جلوگیری از آتش‌سوزی، یا به تعویق انداختن آن برای خروج همه ساکنان ساختمان استفاده می‌شود.

یکی از این ابزارها یونولیت سقفی نسوز است که کاملاً مشابه دیگر فوم‌های سقفی هستند. با این تفاوت که این نوع فوم یک پوشش نسوز دارد که در برابر حرارت فوق‌العاده مقاوم است؛ به‌همین‌دلیل با استفاده از آن‌ها در ساختمان می‌توان تا حد زیادی از بروز آتش‌سوزی جلوگیری یا درصورت حریق نیز تا حدودی با آن مقابله کرد.

تیرچه یونولیت سقفی

یونولیت‌های سقفی نسوز می‌توانند حدود 20 تا 30 دقیقه در برابر حرارت مقاوم باشند، اما اگر شدت حرارت بالا باشد و حریق بیش از این زمان طول بکشد، فوم یونولیت‌ها پوشش نسوز خود را از دست می‌دهند و درنتیجه پس از گذشت این زمان دیگر نمی‌توانند در برابر حرارت مقاومت کنند؛ از این‌رو یونولیت سقفی نسوز از پرفروش‌ترین و بهترین انواع فوم سقفی محسوب می‌شود.

یونولیت سقفی استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟

امروزه یونولیت‌های قفس استاندارد، جزء بهترین انواع یونولیت در صنعت ساختمان‌سازی هستند. دلیل این‌که به این فوم‌ها یونولیت استاندارد گفته می‌شود، این است که در تولید آن از نظر ضخامت، ابعاد، مواد اولیه و… استانداردهای مختلفی مدنظر قرار می‌گیرند؛ به‌همین‌دلیل امروزه یونولیت‌های استاندارد، طرفداران بیشتری از سایر فوم‌های سقفی دارند.

این نوع یونولیت، ویژگی‌های خاصی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نصب آسان و نسوزبودن آن‌ها اشاره کرد. اگر در تولید این نوع یونولیت به استانداردها توجه نشود، آن‌ها از نظر کیفیت در سطح پایینی قرار می‌گیرند؛ زیرا بی‌توجهی به استانداردها در تولید این نوع یونولیت موجب می‌شود در خاصیت نسوزبودن و سبک‌بودن وزن آن‌ها اخلال به وجود بیاید.

روش تولید فوم سقفی

مزایای استفاده از یونولیت سقفی

استفاده از یونولیت‌های سقفی می‌تواند مزایای فراوانی داشته باشد. همین دلیل سبب شده است امروزه این نوع فوم سقفی از محبوب‌ترین ابزارهای ساختمان‌سازی به‌شمار بیاید و فوق‌العاده پرفروش باشد. در ادامه مهم‌ترین مزایای استفاده از فوم یونولیت سقفی بیان شده است:

  • نصب سریع و آسان

اولین مزیت استفاده از سقف‌های یونولیتی اجرای سریع و آسان آن‌ها خواهد بود. از آن‌جا که یونولیت‌های سقفی تا حدودی پیش‌ساخته هستند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن نصب می‌شوند و استفاده از آن‌ها به‌هیچ‌عنوان پیچیده نیست.

  • عایق صوتی و حرارتی

یونولیت سقفی یک عایق حرارتی است و گرما را حبس می‌کند. علاوه‌براین فوم‌های سقفی، عایق صدا نیز هستند و از بروز صدا به‌داخل خانه جلوگیری می‌کنند. این ویژگی سبب شده است فوم‌های سقفی طرفداران زیادی داشته باشند.

کاربرد فوم یونولیت سقفی

  • وزن کم

یونولیت‌های سقفی وزن بسیار کمی دارند و این مورد نیز از مزایای مهم آن‌ها به شمار می‌رود؛ زیرا زمانی که وزن یونولیت کم باشد، حمل‌و‌نقل و نصب آن توسط کارگران ساختمانی بسیار آسان‌تر خواهد بود؛ یعنی برای نصب آن‌ها به جرثقیل نیاز نخواهد بود. علاوه‌بر‌این وزن بسیار کم یونولیت‌ها موجب می‌شود ساختمان نیز سبک‌تر باشد. وقتی وزن ساختمان کم شود، مقاومت آن در برابر حوادث طبیعی از جمله زلزله بالاتر می‌رود.

  • تنوع

فوم یونولیت‌ها انواع و اقسام مختلفی دارد و افراد می‌توانند با توجه به نیاز خود بهترین نوع آن‌ها را انتخاب کنند؛ به‌گونه‌ای که با کم‌ترین بودجه نیز می‌توان یونولیت باکیفیتی خریداری کرد.

بیشتر بخوانید:  معرفی سیستم‌های سازه‌ای دال تخت

معایب سقف یونولیت

استفاده از سقف‌های یونولیتی با وجود تمام مزایایی که دارد، می‌تواند برخی معایب را نیز به‌همراه داشته باشد. این معایب موجب می‌شوند که گاهی برخی افراد در ساختمان‌سازی از یونولیت استفاده نکنند. در ادامه مهم‌ترین معایب سقف یونولیت بیان شده است:

  • قیمت بالا

قیمت بالا از مهم‌ترین معایب سقف‌های یونولیتی محسوب می‌شود؛ زیرا گاهی برخی فوم‌های یونولیتی قیمت بسیار بالاتری از دیگر انواع مصالح ساختمانی دارند.

  • گسترش آتش‌سوزی

اگر فوم یونولیتی که در حین ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، از جنس نسوز نباشد، علاوه بر اینکه می‌سوزد، موجب گسترش حرارت نیز می‌شود؛ زیرا فوم‌های یونولیتی اشتعال‌پذیر، در حین حرارت ذوب می‌شوند و چکه‌کردن آن‌ها حرارت را پخش می‌کند. علاوه‌بر‌این برخی فوم‌های یونولیتی در حین آتش‌سوزی گازی را منتشر می‌کنند که براساس برخی گفته‌ها می‌تواند موجب خفگی شود.

  • دوام نسبتاً کم

دوام برخی فوم‌های یونولیتی سقفی، تا حدودی کم است؛ درنتیجه وقتی از آن‌ها در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، ممکن است دچار شکستگی شوند. حتی ممکن‌است فوم‌های سقفی در حین حمل‌و‌نقل نیز دچار آسیب شوند.

معایب فوم بتن سقفی

  • محدودیت اجرا

محدودیت اجرا نیز از مهم‌ترین معایب سقف‌های یونولیتی است؛ زیرا این نوع فوم سقفی مخصوص استفاده در سطوح صاف است؛‌ درنتیجه نمی‌توان از آن‌ها در سطوحی که مثلثی و قوسی‌شکل هستند، استفاده کرد؛ بنابراین در اجرای سقف‌های یونولیتی برخی محدودیت‌ها نیز وجود خواهند داشت. علاوه‌بر‌این برخی یونولیت‌های سقفی را نمی‌توان برای قسمت‌هایی مانند پارکینگ استفاده کرد.

  • یکپارچه‌نبودن سقف

برای نصب یونولیت‌های سقفی، باید از بتن و تیرچه‌های مختلف استفاده کرد؛ به‌همین‌دلیل هموارکردن یونولیت و بتن کمی دشوار خواهد بود؛ درنتیجه ممکن است سطح سقف ناهموار بوده و یکپارچگی زیادی نداشته باشد؛ البته اگر این کار را به افراد متخصص سپرده باشید، امکان بروز چنین اتفاقی بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانید:  نکات مهم در مورد بازسازی سقف ساختمان + مراحل بازسازی سقف

فاصله تیرچه‌ها در سقف یونولیت

نصب سقف‌های یونولیتی شاید کار ساده‌ای باشد و در مدت‌زمان کوتاهی صورت بگیرد، اما این امر نیز نیازمند توجه به برخی نکات است. یکی از این نکات فاصله تیرچه‌ها در سقف یونولیت است. وقتی می‌خواهید از سقف یونولیت استفاده کنید، باید برای آن برخی تیرچه‌ها را نصب کنید. تیرچه‌هایی که نصب می‌کنید، مانند قالب خواهند بود و دورتادور فوم یونولیت قرار می‌گیرند. نصب این تیرچه‌ها باید با نهایت دقت انجام گیرد تا فاصله لازم حفظ شود. فاصله میان تیرچه و یونولیت‌ها باید، مابین ۵۰ تا ۷۵ سانتی‌متر باشد.

اگر بیش‌ازاین مقدار باشد، اجرا صحیح نبوده است؛ به‌همین‌دلیل بسیار مهم است این نکته در اجرای سقف‌های یونولیتی رعایت شود. همچنین اگر فاصله کمتر از ۵۰ سانت باشد، امکان بتن‌ریزی به‌شکلی صحیح وجود ندارد؛ درنتیجه ممکن است نصب یونولیت‌ها به‌شکلی صحیح و مقاوم انجام نشود؛ از این‌رو باید تعادل فاصله تیرچه و یونولیت حتماً رعایت شود تا این نوع فوم سقفی به‌بهترین شکل ممکن اجرا و نصب گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *